Pod pojęciem densytometrii kryje się nic innego jak proces badania gęstości kości organizmu pacjenta.
Jest to niezwykle ważne badanie, które jest całkowicie bezinwazyjne oraz nie powoduje dyskomfortu ani dolegliwości bólowych u pacjenta. Szczególnie zaleca się je u pacjentów w podeszłym wieku, których kości mogą być bardziej kruche oraz dotknięte różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Dzięki takiemu badaniu lekarz może uzyskać mnóstwo cennych informacji związanych z tkanką kostną, niezbędnych do wykrycia osteoporozy i innych chorób, a także określenia ich stadium i wybrania metody leczenia.
Co warto wiedzieć o badaniu gęstości kości?
Densytometria to badanie umożliwiające lekarzom ustalenie jaka jest gęstość badanych kości. Podczas tego badania wykorzystywane są niewielkie dawki promieni rentgenowskich, a całość zajmuje około kilkunastu minut. Przed badaniem dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała pacjenta, a następnie badana osoba zajmuje określoną pozycję na stole, na którym będzie wykonywane badanie. Istotne jest, aby podczas pracy aparatu mierzącego gęstość kości pozostawać w bezruchu, ponieważ poruszanie się może wpływać negatywnie na precyzję pomiaru.
Warto pamiętać, że badanie tego typu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ale konieczne jest zdjęcie elementów, takich jak okulary, aparat słuchowy, biżuteria, itp. Samo badanie jest w miarę szybkie oraz bezbolesne i bezinwazyjne. Zwykle pod kątem osteoporozy bada się kości, które są najbardziej narażone na złamanie, czyli szyjka kości udowej oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W razie konieczności lekarz może też zalecić badanie innych kości. Warto wspomnieć, że proces ten jest bezpieczny dla pacjenta ze względu na wykorzystanie tylko niewielkiej ilości promieni rentgenowskich.
Opisywane badanie jest oferowane przez wiele placówek, takich jak na przykład https://www.medflow.pl/densytometria/. Sporo informacji na ich temat można znaleźć na ich stronach internetowych, gdzie dodatkowo można umówić się na konkretny termin badania.