Postępy w technologii radarowej pozwoliły nam rozszerzyć funkcjonalność radaru konwencjonalnego.
Jednym z takich przypadków jest radar dopplerowski. Radar dopplerowski zwiększa możliwości tradycyjnych systemów radarów pogodowych, posiadając zdolność pomiaru kierunku i prędkości wiatru, a w rezultacie kierunku, w którym porusza się chmura burzowa. Radar jest w stanie mierzyć kierunek i prędkość wiatru poprzez pomiar częstotliwości obiektu. Analizuje, jak ruch obiektu zmienił częstotliwość powracającego sygnału.
Jak działa radar burz?
Nowoczesny radar mierzy wysokość częstotliwości, obiekt poruszający się w kierunku radaru kompresuje powracającą częstotliwość, powodując wyższy ton sygnału. Obiekt oddalający się od radaru rozciąga powracającą częstotliwość, tworząc niższy ton. Wówczas wyższa częstotliwość oznacza, że obiekt, na przykład deszcz, porusza się w kierunku radaru. Niższa częstotliwość oznacza natomiast, że obiekt oddala się od radaru. Pozwala to meteorologom określić kierunek, w którym porusza się chmura burzowa z dużą dokładnością, dzięki czemu można przewidzieć wystąpienie opadów na danym terenie.
Echa radaru są reprezentowane przez serię kolorowych pikseli na mapach burzowych, które znajdziemy w internecie. Skala intensywności jest interpretacją tego, jak lekkie lub ciężkie są opady. W sezonie zimowym współczynnik odbicia jest powiązany z szybkością opadów śniegu w centymetrach na godzinę (cm/h), a w miesiącach letnich współczynnik odbicia jest powiązany z szybkością opadów w milimetrach na godzinę (mm/h). Im wyższa wartość współczynnika odbicia na obrazie radarowym, tym większe jest wykrywane natężenie opadów.
Zatem radar burz może służyć również do określania rodzaju opadów i ich intensywności na danym terenie. Na przykład, kolor ciemnofioletowy na mapie reprezentuje najcięższe opady śniegu, podczas gdy kolor jasnoniebieski oznacza lekkie opady deszczu. Współczynnik odbicia zależy nie tylko od intensywności opadów, ale także od rodzaju opadów. Śnieg generalnie odbija mniej energii radaru niż deszcz. W związku z tym, śnieg od umiarkowanego do ciężkiego może wydawać się lekki. Tymczasem granulki lodu i grad są silnie odbijające, dlatego lekkie granulki lodu lub grad mogą pojawiać się jako silne opady.