Domki holenderskie cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, bowiem to doskonała alternatywa dla małego mieszkania, zapewniająca komfort codziennego funkcjonowania, a jednocześnie niskie koszty inwestycyjne w porównaniu do zakupu nieruchomości. Zastanawiasz się, jak wygląda życie w domku holenderskim? Znamy odpowiedź na wszystkie pytania!
Czym wyróżniają się domki holenderskie?
Domki holenderskie bardzo często mylone są z przyczepami kempingowymi. W rzeczywistości jednak te dwie konstrukcje nie mają ze sobą wiele wspólnego. Mobilne domy na ogół mają skromne wymiary, a w ich aranżacji dominują drewniane elementy.
Jak nietrudno zauważyć, domki holenderskie przypominają one nieco domki letniskowe, choć wyróżnia je konstrukcja podwoziowo-kołowa, dzięki której możliwy staje się ich transport na specjalnej platformie. Mobilne domki często są ustawiane na kamiennych cokołach, pełniących zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne. To właśnie dzięki nim możliwa jest bowiem ochrona mieszkańców przed wilgocią oraz zimnem, pochodzącym z gruntu.
Czy w domku holenderskim można mieszkać przez cały rok?
To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy ci, którzy zainteresowali się tematyką domków holenderskich. Jak się okazuje, takie mobilne konstrukcje to doskonała alternatywa dla życia w budownictwie wielorodzinnym, a z jej możliwości można korzystać niezależnie od warunków pogodowych, panujących na zewnątrz.
Jak dowiesz się ze strony https://www.mobilnedomkins.pl/czy-da-sie-mieszkac-w-domku-holenderskim.html, ważnym elementem wyposażenia domków holenderskich jest piec gazowy, a dzięki regulatorowi temperatury wewnętrznej możliwe jest uzyskanie komfortu cieplnego zarówno jesienią, jak i zimą. Dodatkowo domki całoroczne posiadają również podwójne szyby, szczelną izolację, a przy ich budowie wykorzystuje się dobrej jakości materiały, chroniące wnętrza przed nadmiernych wychłodzeniem.
Domek mobilny czy małe mieszkanie?
Jak już zostało wspomniane, domki mobilne to doskonała alternatywa dla małego mieszkania. Przede wszystkim ich zakup nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, a typowy rozmiar odpowiada wielkości kawalerki. Co więcej, formalności, o których przeczytasz więcej na witrynie https://www.mobilnedomkins.pl/czy-trzeba-miec-pozwolenie-na-domek-holenderski.html, nie są tak zawiłe, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, a na mobilne domki o powierzchni mniejszej, niż 35 m², nie potrzeba nawet pozwolenia na budowę.
Przemyślana aranżacja wnętrza pozwala z kolei na komfortowe życie nawet kilkuosobowych rodzin. Co więcej, rezygnując z mieszkania w bloku na rzecz domu mobilnego, zyskujesz również spokój, przyjazne otoczenie i bliższy kontakt z przyrodą.
Jak wyposażone są domki holenderskie?
Mniejsze domki holenderskie posiadają z reguły część wspólną oraz łazienkę. Większe stwarzają z kolei szansę na wydzielenie pomieszczeń, co znacznie ułatwia komfortowe funkcjonowanie ich mieszkańcom. Standardowo znajduje się tutaj:
- łazienka – często połączona z toaletą i umożliwiająca zachowanie codziennej higieny,
- salon – którego centralnym elementem jest sofa, pozwalająca na komfortowy odpoczynek,
- kuchnia – której wyposażenie zależy w znacznej mierze od ceny domku. Standardowo będzie to lodówka, kuchenka gazowa, choć w domkach o podwyższonym standardzie można znaleźć również i zmywarkę,
- sypialnie – mniejsze modele posiadają jedną sypialnię, w większych domkach możliwe jest urządzenie osobnych pokojów dla wszystkich członków rodziny.
Takie obiekty wyposażone są także w niezbędne instalacje, dzięki którym mieszkańcy mogą korzystać ze wszystkich sprzętów i udogodnień. Wnętrze domku holenderskiego można natomiast zaaranżować w dowolny sposób, co nada mu przytulności. Wszystko to sprawia, że codzienność w mobilnym domku nie odbiega znacząco od tej, którą znamy z małych mieszkań i kawalerek w budownictwie wielorodzinnym.
Czy w domku holenderskim można mieszkać na stałe?
Domki holenderskie bardzo często traktowane są jak sezonowe obiekty, w których spędzić można wakacje czy urlop. Coraz więcej osób decyduje się jednak na rezygnację z klasycznego budownictwa na rzecz pełnego wykorzystania ich potencjału. Sprzyja temu komfort życia, nieodbiegający znacząco od tego, który znamy z kawalerek i mieszkań.
Co ważne, w takim domku można mieszkać nawet 30 lat, choć warto wówczas zadbać o żywotność obiektu, dokonując jego regularnych konserwacji, modernizacji i systematycznych kontroli, połączonych z naprawą ewentualnych usterek.