Jeżeli zauważasz u swojego dziecka nietypowe, niepokojące zachowanie, warto zgłosić się po pomoc do profesjonalnego psychologa. Diagnoza psychologiczna dziecka umożliwi poznanie przyczyny występowania stanów lękowych, pogorszenia nastroju czy agresji.
Diagnoza psychologiczna dziecka – kiedy jest wskazana?
Konsultacja u psychologa dziecięcego to nic strasznego. Dzieci w dzisiejszych czasach są narażone na bardzo dużą presję, obciążenia oraz stres, w wielu sytuacjach nie są sobie w stanie poradzić, nawet gdy mają obok siebie kochających rodziców. Konsultacja psychologiczna jest właściwą drogą do tego, aby pomóc dziecku wyjść na prostą, rozwiązać jego problemu i pozwolić cieszyć się pełnią życia.
Diagnoza psychologiczna dziecka jest zalecana nie tylko, gdy zmienia się zachowanie pociechy, ale także w sytuacjach zaburzeń rozwojowych i podejrzewaniu wystąpienia autyzmu lub ADHD. Absolutnie konieczna jest konsultacja psychologiczna, gdy dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, nie reaguje na upomnienia i kary, obserwowane są u niego częste zmiany nastroju oraz nadpobudliwość.
Diagnoza psychologiczna dziecka – schemat postępowania
Diagnoza psychologiczna dziecka ma na celu potwierdzić lub wykluczyć wszelkiego rodzaju problemy natury psychicznej, jakie występują u dziecka. Ocenie podlega funkcjonowanie psychiki dziecka, a badanie opiera się na przeprowadzeniu rozmowy lub zaleceniu wykonania określonych zabaw, w zależności od wieku pacjenta.
Jeżeli diagnozowane mają być przede wszystkim zaburzenia rozwojowe typu ADHD czy autyzm, postępować należy według precyzyjnie przygotowanych protokołów. Wykonywane są serie zabaw oraz rozmów na różne tematy. Na ich podstawie można ustalić, czy u dziecka występuje spektrum autyzmu i w jak dużym stopniu.
Jeżeli wymagane jest pogłębienie diagnozy, u dziecka przeprowadzany jest test psychologiczny. Wybierane są zestawy pytań bardzo szczegółowych i rzetelnych, co pomaga ustalić wiele schorzeń u dzieci.
Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych testów, psycholog spotyka się z rodzicami w celu omówienia występujących problemów. Podawane są również wtedy zalecenia oraz wskazania do dalszego leczenia, gdy jest ono wymagane.
Jakie zaburzenia pomaga rozpoznać diagnoza psychologiczna dziecka?
Rodzice zgłaszają się do psychologa głównie, jeżeli podejrzewają u swojego dziecka depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia zachowania, spektrum autyzmu, Zespół Aspergera, ADHD czy inne zaburzenia rozwoju intelektualnego, w tym funkcji poznawczych.
Diagnoza psychologiczna dziecka – czy warto się jej bać?
Zdecydowanie nie. Jeżeli tylko podejrzewasz, że Twoje dziecko ma stany lękowe, jego zachowanie odbiega od normy i jest dla Ciebie niepokojące, nie bój się prosić o pomoc. Możesz na początek samodzielni umówić się na wizytę u psychologa w celu przedstawienia problemu z jakim się zmagasz. Już na tej podstawie psycholog może zalecić pewien schemat postępowania, a na pewno będzie namawiał do wykonania diagnozy psychologicznej, aby faktycznie pomóc dziecku w jego trudnościach.