Zimowe miesiące są czasem, kiedy dopada lenistwo, pojawia się brak motywacji i znacznie spada aktywność fizyczna. Obniża się wtedy znacząco zdobywana przez cały rok kondycja. Udział w zajęciach sportowych w tym czasie jest więc szczególnie ważny. Jazda na łyżwach jest dyscypliną sportową, która ma ogromny wpływ na rozwój naszych dzieci. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu zapewnia dzieciom wypoczynek psychiczny jak i fizyczny, a przy okazji sprawia im dużo frajdy. Sport uprawiany w wieku szkolnym jest idealnym okresem na zaszczepienie w młodych ludziach dobrych nawyków.
Głównymi zaletami jazdy na łyżwach są m.in.: rozwój czy też pozyskanie nowego zainteresowania, opanowanie podstaw jazdy na łyżwach, zapoznanie się z przepisami bezpieczeństwa i przeciwdziałania kontuzjom, zachęcenie dzieci do systematycznego i dobrowolnego uprawiania sportu, nauka umiejętności współdziałania w grupie oraz przygotowanie młodych ludzi do zdrowej rywalizacji poprzez branie udziału w zawodach.
Co więcej, dziecko uczy się dbania o własny sprzęt sportowy: czyszczenia łyżew i odpowiedniego ich przechowywania w specjalnym pokrowcu, zabezpieczającym je przed wpływem wilgoci i powstawaniem rdzy.
Czy szkolne wyjście na lodowisko to dobry pomysł?
Jazda na łyżwach uatrakcyjnia zajęcia wychowania fizycznego – pozwala na uniknięcie monotonii. Przykład brany na zajęciach WF-u, wzmaga u dzieci chęć kontynuowania takiego rodzaju sportu w czasie wolnym. Odpowiednie wykorzystanie czasu wolnego przez nasze dzieci jest to bardzo ważną i niezwykle aktualną kwestią: czas spędzany na lodowisku niweluje ten spędzany na graniu w gry komputerowe, korzystaniu z telefonu czy też oglądaniu telewizji. Czas spędzany na lodowisku uczy dzieci w wieku szkolnym poszanowania do kultury fizycznej i dbania o swoje zdrowie psychofizyczne.
Ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowotny dziecka. Dzieci po zakończeniu sezonu, dużo lepiej niż wcześniej radzą sobie na zajęciach szkolnych – stają się bardziej odporne psychicznie, są lepiej zmotywowane do nauki, otrzymują wyższe oceny, lepiej też dają sobie radę na zajęciach wychowania fizycznego. Jak każdy rodzaj ruchu, łyżwiarstwo zapobiega dziecięcej depresji, pomaga też w jej leczeniu. Dzieci nabywają umiejętności pokonywania nieśmiałości i lęku, zyskują poczucie własnej wartości. Jazda na lodowisku kształtuje w młodych pożądane cechy charakteru, takie jak ambicja, wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, a dzięki współpracy kształtują się właściwe postawy społeczne: dziecko rozwija umiejętności pracy w grupie, nabywa poczucie odpowiedzialności za siebie i kolegów, uczy się szacunku dla rywali.
Wszystko to sprawia, że dziecko nabywa umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, co przygotowuje je do zawodów sportowych. Specyficzna forma zajęć, jaką jest jazda na łyżwach, sprzyja również rozwojowi sprawności fizycznej oraz hartowaniu organizmu. Widzimy zatem, że uprawianie takiego rodzaju sportu powoduje bardzo wszechstronne udoskonalenie – w szczególności zdolności kondycyjnych. Ma też wpływ na poprawę przemiany materii. Jazda na łyżwach świetnie sprawdza się w walce z otyłością u dzieci- nauka odbywa się poprzez zabawę, co jest idealnym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów, często zdobytych poprzez złe odżywianie się. Poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie grzbietu oraz nóg, dlatego zalecana jest dzieciom w wieku szkolnym jako forma rehabilitacji czy też ćwiczeń korekcyjnych przy wadach postawy.
Doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach sprawia, że dziecko dobrze wykorzystuje czas wolny, zdobywa i podtrzymuje zdrowe nawyki ruchowe i czerpie z nich przyjemność. Jazda na łyżwach jest zastrzykiem dla zdrowia: utrzymuje zgrabną sylwetkę, wpływa na rozwój psychiki dziecka, co w tym wieku jest szczególnie ważne.
Chcesz znaleźć łyżwy idealne dla swojego dziecka? Sprawdź te modele: https://www.asport.pl/k/229/lyzwy/