Chłodnie do przechowywania żywności mają wiele zalet.
Korzyści te obejmują zarówno oszczędności finansowe, jak i zbilansowaną dietę przez cały rok, ponieważ wiele produktów sezonowych można przechowywać i sprzedawać przez długi czas. Przechowywanie zapasów żywności często zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. W chłodniach konserwuje się zebrane lub przetworzone produkty spożywcze do późniejszego wykorzystania.
W jakich warunkach magazynować owoce
Temperatura, w której przechowywana jest żywność, ma kluczowe znaczenie dla trwałości oraz długości przechowywania. Najlepszy zakres do przechowywania żywności to stała temperatura pomiędzy 4 a 15 stopni Celsjusza. Unika się ujemnych temperatur, które mogłyby uszkodzić świeże owoce i warzywa. Zaleca się usuwanie wilgoci podczas przechowywania żywności. Dla długotrwałego przechowywania atmosfera w chłodni powinna mieć 10% lub mniej wilgoci.
Każdą żywność najlepiej przechowuje się bez obecności tlenu. Usunięcie tlenu zapobiegnie utlenianiu związków w żywności, szybkiemu dojrzewaniu owoców i warzyw. Wypieranie tlenu można uzyskać gazem obojętnym, azotem, można to również zrobić za pomocą preparatów wydzielających gazowy dwutlenek węgla lub specjalnych pochłaniaczy tlenu. Jeśli tlen zostanie zaabsorbowany, pozostaje 99% czysty azot w częściowej próżni. W warunkach chłodni eliminujemy również obecność owadów i szkodników, które mogłyby uszkodzić owoce i warzywa. Dodatkowo magazynowane w ten sposób produkty spożywcze zachowują swoje właściwości, wartość odżywczą i i smak.
Proces przechowywania w chłodniach umożliwił łatwy dostęp do żywności sezonowej czy szybko psującej się i zapobiega marnotrawieniu produktów spożywczych. Więcej o przechowywaniu owoców takich jak brzoskwinie znajdziemy na stronie https://fruitsmart.pl/przechowywanie-brzoskwin/. Produkty przechowywane w kontrolowanej atmosferze to duża oszczędność dla producentów leków, kosmetyków, rolników i w wielu innych sytuacjach, w których magazynowane są towary do późniejszej sprzedaży.