Z pewnością dobre uszczelki przydadzą się w przypadku okien i drzwi, mają one za zadanie uszczelnić okno w taki sposób aby woda z zewnątrz nie dostawała się do środka, dodatkowo pełnią także funkcję termoizolacyjną.
Oczywiście w zależności od zastosowania możemy spotkać także różnego rodzaju uszczelnienia techniczne, stosowane w maszynach, pojazdach, bardzo wielu miejscach wszędzie tam gdzie należy przenosić płyn, smar. Oczywiście znajdziemy różnego rodzaju uszczelnienia techniczne, z pewnością jednym z najpopularniejszych rodzajów jest o-ring czyli uszczelka o przekroju okrągłym, która jest bardzo uniwersalna sprawdza się w różnych rozwiązaniach.
Uszczelnienia techniczne typu o-ring
Uszczelka typu o-ring została opatentowana pierwszy raz w roku 1863, wynalazek został opatentowany na początku w Szwecji, natomiast pierwszy patent w Stanach Zjednoczonych pojawił się w roku 1937. Zatem o-ring jest znany od wielu lat, jest to uszczelka o bardzo prostej budowie, jednak jest bardzo praktyczna i obecnie niezbędna do prawidłowego działania różnego rodzaju maszyn oraz urządzeń. Warto zwrócić uwagę iż uszczelki typu o-ring mogą być wykonane z różnych materiałów sztucznych w zależności od ich zastosowania może być to kauczuk silikonowy, termoplastyczny poliuretan. Wszystko oczywiście w zależności od tego jaka będzie panowała temperatura oraz ciśnienie w danym miejscu.
Oczywiście wybierając uszczelnienia techniczne powinniśmy wziąć pod uwagę ciśnienie jakie może wytrzymać dana uszczelka, oczywiście uszczelki projektowane są w taki sposób aby ściskały się pomiędzy różnymi powierzchniami roboczymi, mogą oczywiście uszczelniać nie tylko ciecz ale także powietrze pod ciśnieniem. Jeśli jednak będzie wywierany zbyt duży nacisk, wówczas uszczelka może stracić swoje właściwości, może zostać w pewien sposób zmiażdżona przez co można doprowadzić do rozszczelnienia całego układu. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na jej wytrzymałość nie tylko na działania mechaniczne, ale także na działanie ciśnienia jakie może powstawać wewnątrz danego układu.
Naturalnie uszczelki tego typu mogą być przystosowane do uszczelniania elementów w których występuje podwyższone ciśnienie lub też mogą zostać zaprojektowane w taki sposób aby umożliwiały odpowiednią izolacje w przypadku powstawania dużego ciśnienia które będzie dociskać uszczelkę do ścianek danego układu, przez co z wraz ze wzrostem ciśnienia uszczelnienie będzie samoczynnie rosło.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com