Wraz z końcem urlopu nadchodzi czas na powrót do codziennych obowiązków. Dla tych, którzy w tym czasie pozwolili sobie na rezygnację z treningowej rutyny, opracowano pewne wskazówki, które podpowiadają jak szybko i efektywnie powrócić do zdrowych nawyków, jak i ograniczyć skutki powakacyjnej diety. W jaki sposób można wrócić do swojej wagi po urlopowym obżarstwie? Czy warto od razu sięgnąć po suplement na odchudzanie? Czy lepiej skupić się na diecie i treningach?
Powrót do formy – istota diety i treningów
Powrót do formy powinien zostać tak zaplanowany, aby łatwiej było utrzymać wysoki poziom motywacji i zaangażowania przez cały ciąg programu powrotu do formy i uprzedniej wagi. Plan żywieniowy, wdrożenie treningów w harmonogram tygodnia, jak i rozpiska dotycząca konkretnych ćwiczeń umożliwią utworzenie rutyny na nowo. Bez tego treningi będą bardzo chaotyczne i nieskuteczne. W przypadku gdy urlop trwał dłuższy okres (np. całe wakacje), warto przed rozpoczęciem diety poradzić się trenera, ponieważ niewłaściwie dobrane do poziomu formy ćwiczenia i obciążenia treningowe nie tylko zrażą do ich wykonywania, ale zwiększają również ryzyko wystąpienia kontuzji.
Specjaliści rekomendują również, aby powrót do aktywności przebiegał progresywnie i stopniowo. Niewłaściwa dieta, bezczynne leżenie na plaży i późne wstawanie, nawet jeśli trwały tylko tydzień, mogły efektywnie rozregulować cały organizm. W przypadku, gdy przerwa od sportu trwała o wiele dłużej, warto uświadomić sobie, iż budowanie formy następuje niemal od zera. Warto więc rozpocząć cały proces od unormowania diety oraz snu, jak i od mało intensywnej aktywności np. roweru czy spaceru, stopniowo zwiększając natężenie i długość ćwiczeń, aż do momentu, w którym osiągnięta zostanie forma – taka jak przed urlopem.
Kluczem w tym przypadku jest motywacja, systematyczność oraz cierpliwość. Sukcesywne powtarzanie pewnych czynności, zarówno w odniesieniu do ćwiczeń fizycznych, jak i diety sprawi, że staną się one nawykami – a więc cel zostanie osiągnięty. Potrzeba minimum 4 tygodni systematycznych ćwiczeń, aby wyrobić sobie nawyk, choć jest to oczywiście zależne od indywidualnych uwarunkowań.
Motywacja – czynnik, który nie pozwala odpuścić
Istotnym czynnikiem, który pomaga w utrzymaniu regularności, jest właśnie motywacja, która warunkuje osiągnięcie upragnionego poziomu sprawności, zapobiegając kolejnej przerwie od treningów. Spadek motywacji, który pojawia się po pierwszych kilku dniach bądź tygodniach od rozpoczęcia treningów, jest rzeczą całkowicie normalną, dotykającą większość osób. Spowodowany jest on brakiem zauważalnych efektów w krótkim czasie oraz bólem mięśni po wykonaniu ćwiczeń.
Suplement na odchudzanie – kiedy przynosi najlepsze efektywnie
Każdy suplement na odchudzanie dostępny na rynku ma na celu wspomóc redukcję masy ciała. Tak więc nie można od niego oczekiwać, że zakup takiego preparatu sam w sobie pomoże osiągnąć cel. Najlepiej zacząć stosować takie suplementy w momencie zmniejszenia efektywności stosowanego planu treningowego i żywieniowego. Taki suplement na odchudzanie ma pomóc uniknąć stagnacji w przebiegu procesu redukcji. Stosowanie go od samego początku zmiany nawyków nie będzie tak skuteczne, ponieważ w tym momencie ogromną rolę odgrywają właśnie dieta i aktywność fizyczna.