Większość wind jest produkowana tak, aby zapewnić około 30-40 lat eksploatacji, pod warunkiem, że przechodzą okresowe przeglądy i konserwację zgodnie z zaleceniami producenta.
W miarę starzenia się windy znalezienie i wymiana sprzętu staje się trudna, a właściwości jezdne również się pogarszają. W takim przypadku sugeruje się właścicielom budynków wykonanie całkowitego remontu oraz modernizacji windy. Generalnie modernizacja wind obejmuje wymianę wyposażenia sterownika, czyli części windy sterujących jej ruchem między piętrami. Części te obejmują silniki i maszyny wyciągowe, które są odpowiedzialne za podnoszenie ciężarów, przyciski puszki i okablowanie elektryczne, które sterują docelowymi piętrami, oświetleniem. Czasami nawet szyny drzwi wind są modyfikowane i wymieniane, aby zapewnić ich aktualność. Zmiany w elektronice, panelach i innych częściach mają również na celu unowocześnienie wnętrza kabiny windy. Modernizacja windy w rzeczywistości często wiąże się z estetycznym ulepszeniem wnętrza kabiny. Chociaż ważna, modyfikacja wnętrza jest tylko częścią procesu modernizacji.
Inne ulepszenia, w tym moduły mechaniczne i sterujące, stanowią główny cel procesu modernizacji.
Decyzja o modernizacji windy zależy w dużej mierze od zadowolenia właściciela budynku lub najemcy. Prawidłowo przeprowadzona modernizacja wind wiąże się z kilkoma korzyściami, w tym zwiększoną wydajnością i niezawodnością, ale jednocześnie kosztuje sporo pieniędzy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Właściwa konserwacja i naprawa zapobiegają przed szybkim zniszczeniem windy. Jednak czynniki takie jak zgodność kodu i starzenie się zwykle prowadzą do poważnych modernizacji. W takich przypadkach nawet przy regularnych przeglądach i konserwacji konieczna staje się z czasem modernizacja windy. W wielu przypadkach ponowna regulacja i naprawa sprzętu przez doświadczonego serwisanta usprawnia pracę windy na tyle, że może ona sprawnie funkcjonować jeszcze przez kilka lat bez konieczności modernizacji.