Narożnik to niezwykle stylowy i uniwersalny mebel wypoczynkowy do pokoju dziennego. Od lat króluje w polskich domach i mieszkaniach zapewniając miejsce spotkań i relaksu całej rodziny. Z łatwością znajdziemy idealną do naszego salonu wielkość, fason i kolor gdyż na rynku wybór jest naprawdę ogromny! Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych modeli odpowiadających wiodącym trendom wnętrzarskim. Przed zakupem warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje dotyczące narożników i cechy poszczególnych modeli, tak aby wiedzieć na co zwracać uwagę.
Wielkość, fason i kolor – na co zwrócić uwagę?
Narożniki to obecnie najpopularniejszy rodzaj mebli wypoczynkowych do salonu. Ich przewaga nad kanapami wynika głównie z tego, że są to meble bardziej kompaktowe, nie zajmujące tak dużej ilości miejsca w pomieszczeniu. Narożnik wbrew pozorom jest dużo bardziej ustawnym meblem niż sofy, których musimy ustawić co najmniej dwie aby uzyskać odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? Przede wszystkim na wielkość i kształt pomieszczenia. Podstawowym błędem jest wstawianie do salonu narożnika o nieproporcjonalnej wielkości. Za duży model stworzy wrażenie “zagraconego” wnętrza, pokój będzie przytłoczony a sam mebel nie będzie współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia. Narożnik za mały z kolei zginie w pomieszczeniu i zostanie przytłoczony przez pozostałe meble. W takiej sytuacji nawet najładniejszy model traci znacznie na atrakcyjności i nie da się go odpowiednio wyeksponować.
Fason narożnika i ogólna stylistyka, w której utrzymany jest ten mebel również ma duże znaczenie dla ogólnego wyglądu całego salonu. Zwykle staramy się urządzić pomieszczenie według jednego, wiodącego stylu przełamując go jedynie dodatkami. Narożnik jako główny element wyposażenia powinien ściśle nawiązywać do charakteru wnętrza. Do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie preferowane są narożniki w równie klasycznej formie. Nowoczesny salon wymaga mebla o wyrazistym designie. Modele utrzymane w takiej stylistyce posiadają lekką formę, cienkie, wysokie, metalowe nóżki oraz regulowane zagłówki. Kształt takich modeli jest zwykle mniej opływowy a całość konstrukcji bardziej minimalistyczna.
Kolorystykę najlepiej dobierać do charakteru wnętrza. Najbardziej powszechnym sposobem na dobranie odpowiedniego wyboru jest zasada kontrastu. Na tle jasnych ścian nie zaleca się stawiania jasnego narożnika i na odwrót. Nie zawsze jest to jednak słuszna rada. Obecne trendy wnętrzarskie pozwalają na aranżację wnętrz bardzo jasnych, pastelowych w naturalnych, bazowych kolorach. Wówczas postawienie ciemnego narożnika zaburzy tę neutralną kolorystycznie przestrzeń.
Narożniki z funkcją spania i pojemnikiem na pościel
Zdecydowana większość narożników posiada funkcję spania i jest to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. W małych mieszkaniach mebel ten może dzięki temu pełnić w nocy rolę łóżka. Wówczas warto wybrać model ze zdejmowanymi poduszkami tak aby zwiększyć powierzchnię spania. Z kolei jeśli posiadamy już osobna sypialnie to dodatkowe miejsce do spania na narożniku można zarezerwować dla odwiedzających nas gości. Wraz z funkcją spania narożniki posiadają również pojemniki na pościel. I tutaj również jest to przydatna funkcja jeśli korzystamy z niego na co dzień i potrzebujemy chować pościel każdego ranka. Pojemniki te mogą być również wykorzystywane do przechowywania dodatkowych pościeli, kocy lub też sezonowej odzieży. Doskonale sprawdzają się wówczas worki próżniowe, które pomagają spakować większą ilość rzeczy tworząc z nich małe, kompaktowe paczki. Nowoczesne modele narożników wyposażone są w system otwierania skrzyń oparty na podnośnikach gazowych co znacznie ułatwia otwieranie ich jedną ręką.
Jaką tkaninę tapicerską wybrać?
Producenci mebli tapicerowanych dysponują szeroką gamą tkanin i ich kolorów. Najpopularniejsze rodzaje tkanin to welury, plecionki o różnej grubości splotu oraz ekoskóra. Oczywiście to tylko główne typy a każdy z ich dzieli się na wiele dodatkowych wariantów. Tkaniny welurowe na przykład mogą mieć krótsze lub dłuższe włosie o różnym stopniu połysku. Moga cieniować się pod ręka lub przypominać bardziej delikatny meszek. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem tkaniny i jej koloru. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy kolor w dużej mierze zależy od charakteru całej aranżacji. Podobnie jest z fakturą tkaniny. Welur sprawdzą się we wnętrzach klasycznych ale i glamour. Plecionki i bardziej surowe tkaniny doskonale prezentują się we wnętrzach w stylu skandynawskim lub boho. Warto dodać, że producenci bardzo często umożliwiają łączenie tkanin zarówno różnych pod względem faktury jak i koloru.
Dodatkowe funkcje, które warto rozważyć
Nowoczesne narożniki to nie tylko prosta konstrukcja o podstawowym zastosowaniu. Coraz częściej producenci oferują modele o ciekawych funkcjach dodatkowych. Przykładem może być wysuwane elektrycznie siedzisko, które staje się wówczas głębsze o kilkadziesiąt centymetrów lub ruchome zagłówki, które można “łamać” pod odpowiednim dla nas kątem. Dodatkowe poduszki doczepiane nad zagłówkiem jak również wałki pod plecy także stanowią nowość i są często wybierane przez klientów.