Każdy, kto spojrzy na osobę dojrzałą, odniesie zapewne wrażenie, że jest ona zmęczona. Przyczynia się do tego przede wszystkim wygląd jej oczu, a zwłaszcza – opadające powieki. Na szczęście współczesna medycyna może zaradzić temu problemowi. Co ważne, po rozwiązania, które to umożliwiają, sięgają dziś nie tylko panie – coraz częściej korzystają z nich również mężczyźni.
Dlaczego warto zająć się problemem opadających powiek?
Oczywiście opadające powieki to przede wszystkim problem natury estetycznej – przydają nam lat, zmieniają rysy twarzy i powodują, że wyglądamy na ciągle zmęczonych. Na dodatek mogą być one jednak przyczyną wielu dolegliwości – jak czytamy na stronie gabinetu, oferującego zabieg blefaroplastyki w Gdańsku, przypadłość ta skutkuje często problemami ze wzrokiem oraz ograniczeniem pola widzenia. „Ciężkie” powieki mogą więc – o ile nie zostaną poddane odpowiedniemu leczeniu – utrudnić nam nawet wykonywanie prostych czynności życia codziennego, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu.
Dlaczego powieki opadają?
Opadanie powiek może być co prawda skutkiem choroby, jednak najczęstszą jego przyczyną jest starzenie się skóry. Zazwyczaj zdarzenia mają przebieg sekwencyjny. Wszystko zaczyna się od zmniejszenia produkcji kolagenu przez nasz organizm (dzieje się to około 25 roku życia). Skutkiem tego mogą być pierwsze zmarszczki oraz – co dla naszych rozważań najistotniejsze – zmiana grubości i jędrności skóry. Widoczne jest to zwłaszcza w okolicach oczu, gdzie tkanka ta z samej swej natury jest stosunkowo cienka. Zmiany narastają z wiekiem, a pomaga im w tym grawitacja – skóra nad i pod oczami zaczyna się pod jej wpływem rozciągać. Konsekwencją jest opadanie powiek.
Jakie zabiegi można zastosować w przypadku opadających powiek?
W sukurs mężczyznom, zmagającym się z problemem opadania powiek, przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna. Oferuje ona dwa podstawowe rodzaje zabiegów, które mogą być pomocne w opisanej sytuacji:
- laserowy lifting powiek,
- chirurgiczną plastykę powiek (blefaroplastykę).
Druga z wymienionych opcji uchodzi za bardziej skuteczną, a przy tym w pełni bezpieczną – zainteresowanych tą kwestią czytelników odsyłamy do artykułu „Blefaroplastyka a zdrowie – czy plastyka powiek jest bezpieczna?”, który dokładnie ją omawia. Tu nadmienimy jedynie, że zabieg ten jest praktycznie bezbolesny, a proces rekonwalescencji po nim nie zajmuje zwykle więcej niż 10 dni.
Na czym polega zabieg korekty powiek?
Blefaroplastyka wykonywana jest przez okulistę lub chirurga okulistę. Lekarz taki wycina po prostu przy pomocy skalpela nadmiar skóry powiek wraz z fragmentem sąsiedniej tkanki mięśniowej. Oczywiście odbywa się to w znieczuleniu i wymaga odpowiedniego przygotowania: od pacjenta zbierany jest wywiad, wykonywane są też badania (ważnym ich elementem jest np. sprawdzenie czasu krzepnięcia krwi). Sam zabieg trwa około godziny. Po tygodniu od jego przeprowadzenia zdejmuje się zwykle szwy, a po 10 dniach osoba, która poddała się blefaroplastyce, może wrócić do normalnego trybu zajęć.
Kiedy warto zdecydować się na laserowy lifting powiek?
Alternatywą dla blefaroplastyki jest laserowy lifting powiek. Jego zaletą jest niska inwazyjność – skóra nie jest usuwana, a jedynie stymulowana do odbudowy odpowiednim promieniowaniem. Rezultatem takich działań jest zwykle zmiana struktury włókien kolagenowych i poprawa napięcia powiek. Wadą tej metody jest niższa niż w przypadku blefaroplastyki skuteczność: by osiągnąć widoczne rezultaty, trzeba przejść całą serię zabiegów. Efekty nie są przy tym nigdy zbyt spektakularne i nie pojawiają się od razu – przebudowa struktury skóry zajmuje organizmowi sporo czasu.
Co wybrać: blefaroplastykę czy laserowy lifting powiek?
Wybór jednej z opisanych metod uwarunkowany jest naszym podejściem oraz efektami, jakie chcemy osiągnąć. Jeżeli zależy nam na szybkiej zmianie wyglądu, powinniśmy postawić na plastykę powiek. Ich laserowy lifting może być natomiast ciekawą opcją dla osób, które:
- nie chcą poddać się zabiegowi operacyjnemu;
- nie są w stanie przejść procesu rekonwalescencji (np. nie mogą wyłączyć się nawet na kilka dni z życia zawodowego);
- nie mogą odstawić leków, zmniejszających krzepliwość krwi.
Co do zasady jednak specjaliści polecają przede wszystkim plastykę powiek, zabieg ten jest bowiem nie tylko szybki, lecz również praktycznie bezbolesny, a jego efekty są pewne i widoczne niemal natychmiast.