Progesteron stanowi najbardziej istotny hormon w kwestii reprodukcji samic psów. Pomiar poziomu progesteronu w surowicy krwi u suk pomaga określić, kiedy następuje owulacja i kiedy jest najbardziej płodny czas w cyklu. Testy hormonalne połączone z badaniami klinicznymi i cytologią umożliwiają też wyznaczenie terminu krycia suk. Kiedy dokładnie przeprowadzać pomiar poziomu progesteronu i co należy o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Badanie progesteronu u psów – co trzeba wiedzieć?
Zwykle pomiar progesteron wykonywany jest z surowicy krwi. W czasie owulacji poziom hormonu ulega znacznemu podwyższeniu i osiąga maksymalne stężenie we krwi około 20 dni po zakończeniu rui. Następnie poziom progesteronu spada i między 60 a 70 dniem osiąga wartości podstawowe. Należy jednak pamiętać, że każdy cykl jest inny, dlatego najpierw wykonuje się pomiar czasu owulacji, by na bazie tych informacji określić najbardziej miarodajny termin krycia. Gdy poziom progesteronu wzrasta, hormon luteinizujący (LH) uwalniany jest z przysadki mózgowej, wyzwalając uwalnianie jajeczek z pęcherzyków. Podwyższony poziom progesteronu wskazuje na to, że wkrótce dojdzie do owulacji.
Inseminacja psów – Toruń
Badania progesteronu są ściśle związane z zabiegiem inseminacji psów. Jest ona stosowana wtedy, kiedy reproduktor nie żyje lub mieszka daleko, a jego nasienie przetrzymywane jest w banku nasienia. Specjaliści rozrodu zwierząt z kliniki weterynaryjnej Avimedicus w Toruniu wykonują kompleksowe zabiegi inseminacji psów.
Poza wyznaczaniem dni płodnych, Avimedicus oferuje ustalanie terminu krycia na podstawie badań poziomu progesteronu (badanie wraz z cytologią przeprowadzane jest na miejscu, a wynik dostępny jest po upływie 40 minut). Zabieg inseminacji wykonywany jest jedną z trzech metod: dopochwową, chirurgiczną lub endoskopową. Sposób zapłodnienia zależy od indywidualnej specyfikacji i możliwości zwierzęcia.
Na czym polega inseminacja psów?
Inseminacja psów polega na wprowadzeniu nasienia uprzednio pobranego od samca i umieszczeniu go w pochwie lub macicy suki. Sztuczne zapłodnienie jest rodzajem wspomaganego rozrodu, który stosowany jest w przypadku niezdolności lub niechęci suki do naturalnej kopulacji. Inseminację wykonuje się również w przypadku trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem ciąży. Inną motywacją do przeprowadzania zabiegu inseminacji psów jest chęć zminimalizowania zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Klinika weterynaryjna Avimedicus – usługi ginekologiczne
Klinika weterynaryjna Avimedicus w Toruniu poza przeprowadzaniem zabiegów inseminacji psów i badaniem poziomu progesteronu, oferuje szereg usług ginekologicznych dla zwierząt. Nasi specjaliści zajmują się prowadzeniem ciąży, leczeniem niepłodności u zwierząt, badaniem nasienia i patologią ciąży. Ponadto, klinika weterynaryjna Avimedicus wykonuje zabiegi cesarskiego cięcia przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, co pozwoli zapewnić pupilom najlepszą opiekę i szybki powrót do pełni sił.