To fascynująca przygoda. Łączy pasję do zbierania grzybów z miłością do natury. Wędrując po lesie, możemy cieszyć się świeżym powietrzem, szelestem liści pod stopami i widokiem soczystej zieleni. Lasy, często nazywane „płucami świata”. Dostarczają tlen i regulują klimat. Grzybobranie to sposób na relaks i doskonała okazja do zbliżenia z naturą.
Picie w lesie
Podczas grzybobrania organizm narażony jest na zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Wędrówka po lesie, schylanie się, a także długotrwałe przebywanie na świeżym powietrzu wymagają odpowiedniego nawodnienia. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna w ciepłe dni prowadzi do dużej utraty płynów.
Odwodnienie może szybko dać się we znaki. Skutki powodują zmęczenie, bóle głowy, obniżoną koncentrację, suchość w ustach oraz osłabienie. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się zawroty głowy, skurcze mięśni, a nawet omdlenia. Dlatego podczas grzybobrania trzeba regularnie pić wodę. Jeszcze zanim poczujemy pragnienie, bo to one jest pierwszym sygnałem odwodnienia.
Regularne picie wody pomaga utrzymać odpowiedni poziom energii i koncentracji. Warto co kilkanaście minut robić przerwy na picie wody, zwłaszcza w upalne dni lub podczas intensywnej aktywności. Woda gasi pragnienie i pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Wspiera funkcje metaboliczne i pomaga eliminować toksyny z organizmu. Planując wyprawę do lasu na grzybobranie pamiętajmy o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody.
Dlaczego filtrowana woda?
Woda kranowa może zawierać różnorodne zanieczyszczenia. Pogarszają jej smak i jakość. Do najczęściej spotykanych zanieczyszczeń należy chlor, stosowany do dezynfekcji wody w sieci wodociągowej.
Butelki filtrujące zostały tak zaprojektowane, aby skutecznie usuwać te zanieczyszczenia. Dzięki filtrom węglowym eliminują chlor, zapewniając dostęp do czystej i smacznej wody. Korzystanie z filtrowanej wody przynosi liczne korzyści zdrowotne. Przede wszystkim eliminuje ryzyko spożycia szkodliwych substancji. Czysta woda wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia smak oraz zwiększa komfort picia.
Ekologia
Produkcja plastikowych butelek to ogromne obciążenie dla środowiska. Zdecydowana większość z nich, po jednorazowym użyciu trafia do śmieci. Tylko niewielki procent zostaje poddany recyklingowi. Plastikowe odpady zalegają na wysypiskach, a spora ich część dostaje się do oceanów, tworząc tzw. „plamy śmieci”. Mają one katastrofalny wpływ na morską faunę i florę.
Korzystanie z butelek filtrujących to skuteczny sposób na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów. Każda butelka eliminuje potrzebę kupowania i wyrzucania setek jednorazowych plastikowych butelek. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów i emisja dwutlenku węgla związana z produkcją, transportem i recyklingiem plastikowych butelek.
.
Wybór butelki filtrującej
Na rynku dostępnych jest wiele modeli butelek filtrujących. Najpopularniejsze są butelki z filtrami węglowymi.
Filtry węglowe są powszechnie stosowane ze względu na ich zdolność do usuwania z wody chloru, zanieczyszczeń organicznych oraz nieprzyjemnych zapachów. Dzięki porowatej strukturze węgla aktywowanego wyczuwalnie poprawiają smak wody.
Korzystanie z butelki filtrującej jest bardzo proste. Wystarczy napełnić butelkę wodą z kranu, a filtr zajmie się resztą. Dzięki temu nie trzeba martwić się o jakość wody pitnej podczas długich wędrówek.