Witaminy to związki organiczne, które w niewielkich ilościach są potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Wiele z nich stanowi składnik koenzymów, które są niebiałkowym składnikiem białek. Witaminy klasyfikuje się na dwie grupy: witaminy rozpuszczalne w wodzie i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Ogólna charakterystyka witaminy D
Witamina D zaliczana jest do tych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Pełni ona w organizmie bardzo istotną funkcję, m.in.: pobudza wchłanianie fosforu i wapnia, dzięki czemu wywiera ogromny wpływ na właściwe kształtowanie się kości u niemowląt i dzieci, oraz na ich właściwą gęstość. Witamina D dla dorosłych i dla dzieci może niesie ze sobą spore korzyści: przeciwdziała chorobom serca, nadciśnieniu, anemii, alergii oraz cukrzycy. Bardzo ważne jest, aby organizm został zaopatrzony we właściwą dawkę witaminy D, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Czym grozi nadmiar witaminy D?
Przedawkowanie witaminy D nie należy do częstych zjawisk oraz nie zachodzi przy stosowaniu zwykłej diety bądź też ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nadmiar witaminy D wyprodukowanej pod wpływem promieniowania słonecznego magazynowany jest w organizmie w tkance tłuszczowej. Do krwiobiegu uwalniana zostaje przez około dwa miesiące, jest to bardzo ważne zwłaszcza w okresie zimowym.
Do przedawkowania witaminy D może dojść w trakcie stosowania preparatów doustnych (np. witamina D dla dorosłych) w momencie, gdy do organizmu dostarczona została dawka cztery razy większa od zalecanej. Przedawkowanie witaminy D jest groźne, ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu. Jej nadmiar przyczynia się do utlenienia lipidów błon komórkowych, które zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone oraz powstaniu szkodliwych nadtlenków w organizmie. Nadmiar witaminy D sprzyja odkładaniu się wapnia w takich tkankach jak m.in.: tętnice, nerki oraz serce. W efekcie dochodzi do zaburzenia pracy serca, jak i ośrodkowego układu nerwowego.
Przedawkowanie witaminy D jest także niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż może przyczynić się do deformacji płodu, jak i chorób kości u noworodka. Bardzo istotne jest więc stosowanie się do zaleceń lekarza – odnośnie do dawkowania witaminy D. Nadmiar witaminy D może doprowadzić do:
- kamicy nerek;
- zaburzenia pracy serca;
- gromadzenia się wapnia w tętnicach;
- kamicy pęcherzyka żółciowego;
- choroby układu kostnego u noworodków;
- deformacji płodu u kobiet w ciąży.
Witamina D dla dorosłych i nie tylko – czym grozi jej niedobór?
Niedobór tej witaminy jest dość powszechny w krajach leżących na północy, co wiąże się ze zbyt małym kątem padania promieni słonecznych. W efekcie takiego stanu uniemożliwiona zostaje produkcja cholekalcyferolu w skórze. Skutkami niedoboru witaminy D są przede wszystkim:
- złamania;
- zniekształcenie sylwetki;
- skrzywienia i zwyrodnienia układu kostnego;
- stany zapalne skóry;
- problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego;
- pogorszenie słuchu;
- obniżenie odporności;
- wypadanie zębów;
- nowotwór prostaty, piersi, jelita grubego;
- choroby autoimmunologiczne;
- osteoporoza;
- osteomalacja;
- przyspieszony proces starzenia.