Wsparcie, udzielane fundacjom, pozwala im aktywnie działać na rzecz realizacji wyznaczonych sobie celów. Te z kolei mogą być różne – od pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym czy dotkniętym różnego rodzaju kryzysami, aż po prowadzenie schronisk dla porzuconych zwierząt. A to tylko niewielki zakres działalności organizacji, zajmujących się niesieniem pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Jeśli właśnie zastanawiasz się, dlaczego warto wspierać fundacje, dalsza lektura z pewnością rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
Kogo możemy wspierać?
W Polsce działa wiele fundacji i organizacji pozarządowych, prowadzących m.in. hospicja, szkoły, teatry, stołówki dla ubogich, ośrodki rehabilitacyjne czy schroniska dla zwierząt. Wiele z nich, aby móc normalnie funkcjonować, potrzebuje realnego wsparcia ze strony społeczeństwa. Jest ono niezwykle istotne, gdyż to właśnie fundacje bardzo często rozwiązują ważne problemy, pomagając nie tylko lokalnie, ale również i w skali globalnej.
Dobrym przykładem będzie tutaj fundacja, o której przeczytasz na stronie www.foundationwellcome.eu i która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom kryzysów humanitarnych. Co ważne, takie wsparcie nie musi przybierać wyłącznie formy finansowej, gdyż darowizna może być również rzeczowa. Z kolei udostępnianie informacji o fundacji we własnych mediach społecznościowych to realny krok w stronę popularyzacji jej działań.
Skąd czerpać wiedzę o fundacjach?
Zanim powiemy ci, dlaczego warto wspierać fundacje, warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się, skąd czerpać o nich wiedzę. To właśnie ona będzie bowiem kluczowa przy podejmowaniu decyzji, komu przekazać własne środki finansowe. Cennym źródłem informacji będzie tutaj z pewnością Internet. I tak, klikając w link https://g.co/kgs/voNZf4q zobaczysz wyniki wyszukiwania stron, z których dowiesz się znacznie więcej o fundacji Wellcome EU Kraków. Warto skorzystać z takich możliwości, by:
- prześledzić profil działalności wybranej organizacji,
- zapoznać się z opiniami o niej,
- poznać jej doświadczenie i formy oferowanego wsparcia.
Wszystko to pozwoli podjąć decyzję o przekazaniu swojej pomocy w miejsce, które będzie w pełni odpowiadać wyznawanym przez nas wartościom i oczekiwaniom.
Lokalnie czy globalnie?
Pomoc dla lokalnie działających fundacji niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. To właśnie one:
- wpływają na rozwój lokalnej społeczności,
- pozwalają rozwiązać problemy, dotykające często naszych bliskich lub znajomych,
- integrują mieszkańców, dając szansę na wspólne działanie dla dobra ogółu.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zamykać się wyłącznie na tego rodzaju inicjatywy. Wiele atutów posiada również wspieranie dużych organizacji o zasięgu krajowym czy międzynarodowym. Przede wszystkim mają one spore doświadczenie w dysponowaniu posiadanymi środkami, a ich struktury są lepiej opracowane.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również liczba wolontariuszy i kadra pracowników. Wszystko to daje pewność, że nasze pieniądze zostaną wykorzystane w odpowiedni sposób, poprawiając jakość życia w kraju i poza jego granicami.
Ekonomiczny aspekt wspierania fundacji – o czym warto wiedzieć?
Wspierając fundację można również… zyskać nieco pieniędzy. Jak to możliwe? Otóż, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, wartość przekazanej darowizny można odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Takie odliczenie zostało objęte limitami, które wynoszą 6% w przypadku osób fizycznych i aż 10% dla przedsiębiorców. Aby jednak było to możliwe, konieczne staje się udokumentowanie darowizny. Taką rolę może pełnić:
- dowód wpłaty określonej kwoty na rachunek bankowy fundacji,
- pisemna lub notarialna umowa darowizny niepieniężnej, potwierdzona dodatkowo oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Warto również wspomnieć tutaj o możliwości przekazania wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% należnego podatku dochodowego. Jak pokazują statystyki, z takiej szansy korzysta już co drugi Polak, rozliczając coroczny PIT.
Co jeszcze daje wspieranie fundacji?
Wspieranie fundacji przynosi również wiele innych korzyści, które do tej pory nie zostały jeszcze wspomniane. To m.in.:
- możliwość prowadzenia badań naukowych, przyczyniających się do poprawy jakości życia,
- realny wpływ na poziom funkcjonowania społeczeństwa,
- budowanie empatii i zrozumienia dla potrzeb drugiego człowieka.
Takie działanie pozwala również na aktywny udział w życiu publicznym, będąc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, dla których rzeczywistość, w której żyjemy, nie jest zupełnie obojętna.