Wybierając materace kieszeniowe, powinniśmy liczyć się z tym, że te, w niezbyt wygórowanych cenach, to będą materace średniej twardości.
W materacach o sprężynach kieszeniowych, gdzie to każda sprężynka pracuje samodzielnie, dostosowując się do kształtu ciała osoby, która na nim leży, nie stosuje się dla utwardzenia kokosu. Byłoby to zupełnie bezsensowne. Można by to było porównać do błota, które dopasowuje się do kształtu stopy osoby po nim stąpającej, która zostaje przykryta płytą cementową. Do utwardzenia materacy sprężynowych producenci najczęściej stosują gąbkę lateksową i końskie włosie. Pierwsze, ma nie tylko tworzyć warstwę ochronną dla sprężyn, które w przypadku przebicia i wyjścia z kieszonki, nie będą odczuwalne przez materac, którego powierzchnię chroni gąbka lateksowa. Poza tym, zwiększa grubość materaca – co jest dobre w przypadku łóżek o niskim położeniu szczebelek. Warstwa końskiego włosia zapobiega powstawaniu roztoczy. Dodatkowo dobrze jest, choć niektórzy uważają to za bajer, zakupić pokrowiec, tzw. Lato – zima, który to z letniej strony obszyty jest bawełną, bardziej zwiewną, dzięki czemu ciało może oddychać, lub zimową, pokrytą wełną, która ciało podczas zimnych nocy ociepla. Z czego tak właściwie składają się dobre materace sprężynowe zależy od tego, jakimi jesteśmy zainteresowani. Chcąc materac na lata, musimy liczyć się z pewnym wydatkiem. Bowiem dobre materace wykonane są z wysokiej jakości sprężyn i materiałów. Najlepiej, jeśli są to materace o sprężynach kieszeniowych, najlepiej takich, które zawierają siedem stref twardości nacisku.
Dodatkowo, wybierając naprawdę dobry materac, warto wybrać dwustronny. Unikniemy w ten sposób zbyt szybkiemu wygnieceniu się materaca w miejscu najczęściej używanym. Przekręcając go co jakiś czas z jednej powierzchni na drugą, możemy równomiernie je wygniatać, zachowując jego prostą powierzchnię. Aby umocnić jego trwałość, możemy wybrać zamiast materaca pokrytego na wierzchu gąbką poliuretanową, gąbką lateksową. Charakteryzuje się ona wysoką trwałością i odpornością na wygniecenia, głównie dzięki temu, że wewnątrz tej gąbki znajdują się kanaliki powietrzne, które podczas ugniecenia wypuszczają powietrze, a po zejściu z materaca, z powrotem go pobierają, zachowując jędrność. Więcej interesujących informacji na temat materacy można znaleźć tutaj.