Na rynku znajdziemy różne typy baterii i akumulatorów, mogą być to małe baterie do pilota, większe baterie wielokomorowe zasilające laptopy.
Może to być także akumulator w naszym samochodzie, który umożliwia start silnika. Istnieją oczywiście większe akumulatory w samochodach elektrycznych, ale też akumulatory które służą jako zapasowe źródło energii. W wielu firmach znajdziemy zapasowe źródła energii mogą być to zarówno generatory, które wykorzystują silniki spalinowe, jak również wiele pojemnych akumulatorów połączonych szeregowo. Dobrym przykładem mogą być systemy zasilania zapasowego w szpitalach, umożliwiają one zasilanie urządzeń koniecznych do podtrzymywania przy życiu pacjentów. W świecie baterii istnieje mnóstwo odmian do wyboru w zależności od konkretnych potrzeb. Zasadniczo baterie dzielimy na dwa rodzaje, te które możemy ponownie ładować, oraz te które po wyczerpaniu nie są już możliwe do wykorzystania. Typowe baterie jednorazowe, działają raz, dopóki nie wyczerpią się, a następnie zostaną wyrzucone. To ogniwo podstawowe to codzienna bateria jednorazowa, którą prawdopodobnie masz w domu.
Ta niedroga bateria zasila codzienne urządzenia elektroniczne, od latarki po pilota.
W baterii cynkowo-węglowej elektroda dodatnia jest wykonana z węgla otoczonego sproszkowanym węglem i tlenkiem manganu. Elektroda ujemna jest wykonana ze stopu cynku, a elektrolit składa się z chlorku amonu. Możemy wyróżnić baterie alkaliczne mogą przechowywać i wytwarzać więcej energii i często pozostają naładowane przez lata. W baterii alkalicznej znajdziesz elektrodę dodatnią z tlenku manganu, elektrodę ujemną z cynku i elektrolit składający się z alkalicznego roztworu wodorotlenku potasu. Innym rodzajem są baterie litowe wielkości guzików są używane w zegarkach i aparatach słuchowych, ale zawierają podobny skład chemiczny jak bateria alkaliczna. Górna strona ogniwa litowego, elektroda ujemna, jest wykonana z cynku lub litu. Dolna strona lub elektroda dodatnia jest wykonana z tlenku manganu, tlenku srebra lub tlenku miedzi. Istnieją także takie modele jak akumulator litowo jonowy, który możemy znaleźć w naszych telefonach komórkowych. Można je wielokrotnie ładować, dzięki temu nie trzeba wymieniać ich po każdym z cykli, jednak one także mają ograniczoną ilość cykli lądowania. Dlatego też warto zwrócić uwagę aby nie rozładowywały się całkowicie przed naładowaniem, w ten sposób zwiększymy ich żywotność.