Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. Okres letni jest coraz cieplejszy, a rozwiązania zastępcze, takie jak wentylatory czy przenośne klimatyzatory nie spełniają w pełni swojej roli, przez co ciężko jest obniżyć temperaturę w lokalu do akceptowalnego poziomu. Klimatyzacja typu split pozwala na skuteczne chłodzenie pomieszczeń, a przy okazji zapewnia filtrowanie i oczyszczanie powietrza. O ile jednak montaż we własnym domu jest bezproblemowy, tak w przypadku posiadania mieszkania w bloku niezbędne jest dopełnienie stosownych formalności.
Co jest niezbędne do montażu klimatyzacji w bloku?
W przypadku chęci montażu klimatyzacji typu split w mieszkaniu niezbędne okazuje się najczęściej umieszczenie jednostki zewnętrznej na części wspólnej budynku. W tym momencie nie można wykonać żadnych prac, bez posiadania zezwolenie ze strony zarządcy oraz wspólnoty mieszkaniowej. Sam wniosek składa się nieodpłatnie u zarządcy, jednak na odpowiedź bardzo często trzeba czekać sporo czasu.
Trochę lepiej sytuacja wygląda, jeśli już w konkretnym bloku znajduje się klimatyzacja, ponieważ wtedy wspólnota ma wypracowaną procedurę i zgoda może być wydana już nawet kilka godzin po złożeniu wniosku.
Jak uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji?
Przede wszystkim do wniosku o wydanie zgody na montaż klimatyzacji trzeba załączyć stosowny projekt instalacji. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku porozmawiać z zarządcą, ponieważ pozwoli to dużo lepiej dobrać projekt pod konkretne wymagania wspólnoty i przyspieszy całą procedurę wydawania zgody.
Przygotowując projekt, warto zapoznać się z ofertą dotyczącą instalacji klimatyzatora, dostępną chociażby na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta/, by wiedzieć jakie urządzenia można brać pod uwagę i dobrać najefektywniejsze rozwiązanie. Ważne jest, by wybrana jednostka zewnętrzna nie była uciążliwa dla innych użytkowników nieruchomości. Z tego też powodu nie może pracować zbyt głośno i musi dawać możliwość montażu z dala od okien innych mieszkańców.
Jakie są warunki uzyskania zgody?
Rozmowa o warunkach wyrażenia zgody na klimatyzator w bloku przez wspólnotę jest istotna. Można się dowiedzieć, jakie są wymagania odnośnie do rodzaju zastosowanej jednostki zewnętrznej oraz miejsca jej instalacji. W niektórych nieruchomościach wymagany jest montaż takich jednostek na dachu, co wiąże się z podniesionym kosztem ze względu na dłuższą instalację doprowadzającą. Również system odprowadzania skroplin musi być dostosowany do warunków, ponieważ wypuszczenie ich w standardowy sposób może prowadzić do uszkodzeń części wspólnej elewacji.
Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie obiegu zamkniętego lub podpięcie układu do kanalizacji. Zawsze najważniejszymi warunkami są utrzymanie komfortu wszystkich współmieszkańców oraz rozsądne ingerowanie w część wspólną, by nie obniżyć wartości wizualnej całego budynku.
Klimatyzacja w bloku bez zgody?
Osoby posiadające przy mieszkaniu balkon mogą zrealizować montaż klimatyzacji typu split bez uzyskiwania zgody wspólnoty. Jednostkę zewnętrzną umieszcza się wtedy na specjalnym, stojącym stelażu, który nie przenosi drgań na budynek.
Tego typu montaż jest prostszy niż w przypadku klasycznego rozwiązania z montowaniem jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Tutaj również istotne jest, by nie pracowała ona zbyt głośno, ponieważ nadmierny hałas może wywoływać skargi sąsiadów.
Kiedy montaż klimatyzacji jest niemożliwy?
Nie zawsze montaż klimatyzacji w mieszkaniu jest możliwy. W przypadku starych kamienic bardzo często okazuje się, że podlegają one kurateli konserwatora zabytków, który może zabronić jakichkolwiek ingerencji w elewację, a nawet strukturę dachu budynku.
Czasami konserwator wydaje zgodę pod warunkiem „ukrycia” jednostki zewnętrznej za specjalnym murkiem lub w konkretnym miejscu na dachu. Taki zabieg znacząco zwiększa koszt klimatyzacji poprzez konieczność użycia dodatkowych rur, pompek oraz materiałów budowlanych.
Czy warto inwestować w klimatyzację w bloku?
Wiele bloków posiada dużą wadę, jaką jest umiejscowienie wszystkich okien po jednej stronie budynku. W momencie, gdy umiejscowione są one od południa, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę, a stosowanie rolet i wietrzenie go w nocy nie przynosi dużych efektów. Ogranicza się też w ten sposób dostęp naturalnego światła słonecznego.
Klimatyzator pozwala wtedy na osiągnięcie akceptowalnej temperatury bez konieczności stosowania specjalnych zabiegów nawet w najbardziej upalne dni lata.