Podobnie jak inne kraje słynące z obróbki bądź wydobycia złota, tak i Państwo Środka może pochwalić się jedną ze swoich monet bulionowych.
Wybijanie monet Złota Panda rozpoczęto w tym azjatyckim kraju już w 1982 roku. Nietrudno więc o wniosek, że była to w ogóle jedna z pierwszych tego typu monet inwestycyjnych obecnych na rynku. Warto może w tym miejscu wspomnieć, że swoistym debiutantem w sektorze monet bulionowych był Krugerrand. Pierwsze egzemplarze opuściły mennice w Republice Południowej Afryki, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.
Warto pochylić się nieco nad motywami obecnymi zarówno na awersie, jak i rewersie znanej chińskiej monety. Jak w przypadku innych numizmatów inwestycyjnych, tak i tutaj bezpośrednio odnoszą się one do Chin. Centralnymi postaciami rewersu monety są oczywiście zwierzęta, którym moneta zawdzięcza swą nazwę. Jest to samica oraz młody pandy. To zwierzę jest zresztą często spotykanym gatunkiem w krajach azjatyckich. Nie inaczej jest także w przypadku Chin. No dobrze, a co widzimy na awersie? Tam z kolei zobaczymy coś, co jest ważne zarówno dla chińskiej kultury, jak i historii. Mowa tu Świątyni Nieba. Tym mianem określa się kompleks związany z taoistycznymi miejscami kultu. Jego początki sięgają XV wieku. Co roku odwiedza go nie tylko naprawdę wielu wyznawców przytoczonej tu religii. Jest to też bardzo częsty punkt wycieczkowy Pekinu. Pewnie również dlatego, że mieści się niemal w sercu stolicy Chin. O wartości kompleksu świątyni zlokalizowanego w Pekinie, dla światowego dziedzictwa kulturowego, najlepiej będzie świadczyć fakt, że od 1998 roku znajduje się na liście UNESCO. Trzeba przyznać, że jest to nie lada wyróżnienie.
Jest jedna rzecz, która może podnieść wartość Pandy nie tylko pośród inwestorów. Mowa tu o kolekcjonerach numizmatów. Tym co niewątpliwie przyciągało i przyciąga ich do zakupu emitowanej w Chinach monety, jest fakt, że w raz z każdą kolejną serią, jej wygląd nieco różni się od poprzedników. Warto dodać, że wiele wyprodukowanych dotychczas Chińskich Pand, wyróżnia wysoki poziom detali. Również co do złota użytego w produkcji jest bez zarzutu. Kruszec posiada wartość 999 co jest znakiem najwyższej możliwej jakości. Także ten czynnik wpłynął więc na ogólnoświatową popularność monety, która jest wytwarzana przez Chiński Bank Centralny.
Choć wspomnieliśmy o próbie monety, warto wspomnieć też o innych technicznych aspektach numizmatu. Całkowita waga monety rowna się trzydziestu gramom. Nominał monety odpowiada sumie pięciuset juanów. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest to środek płatniczy, w kontekście inwestycyjnym najbardziej liczy się ilość złota w jednej sztuce monety.
Chińska moneta bulionowa liczy już sobie niemal czterdzieści lat. Przez ten czas zdołała na trwale zaistnieć w świadomości inwestorów. Również ci nowi, także rozważają jej zakup, w kontekście rozpoczęcia własnego portfolio. Warto więc pomyśleć nad kupnem własnego egzemplarza Pandy. W tym przypadku, często nadużywane określenie: jakość gwarantowana, nie powinno okazać się jedynie pustym sloganem.
Jeśli jednak uda Wam się, któregoś dni odwiedzić kraj, z którego pochodzi wspominana moneta, wówczas warto zastanowić się jaka jest waluta Chin. Odpowiadając, jest to juan chiński dostępny od ręki w sieci salonów Tavex i z dostawą pod same drzwi.