Spożywanie pieczywa wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a chleb jest dla nas istotną częścią zdrowej, zbilansowanej diety.
Chleb jest podstawowym składnikiem diety i dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i dobrego zdrowia. Chleb, zwłaszcza wytwarzany z mąki pełnoziarnistej, jest ważnym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Błonnik pomaga również kontrolować poziom cukru we krwi i cholesterolu oraz sprawia, że czujemy się pełniejsi na dłużej. Chleb jest niskotłuszczowym źródłem białka, którego organizm potrzebuje do wzrostu, odnowy i naprawy komórek. Biały chleb jest wzbogacony żelazem. Żelazo jest ważne dla energii i koncentracji, zdrowego układu odpornościowego i zdrowej krwi. Ciemne mąki naturalnie zawierają żelazo i witaminy z grupy B. Chleb zawiera szeroką gamę witamin i minerałów, w tym witaminy z grupy B, B1 tiaminę oraz B3 niacynę, które są ważne dla uwalniania energii z pożywienia i utrzymania zdrowej skóry, oczu i paznokci. Pieczywo z mąki pełnoziarnistej zawiera również kwas foliowy, który jest ważny podczas ciąży, ponieważ może pomóc w zapobieganiu wadom płodu, takim jak rozszczep kręgosłupa. Chleb ma stosunkowo niską kaloryczność i jest to produkt o niskiej zawartości tłuszczu.
Najbardziej zdrową opcją dla osób na diecie jest jednak chleb z mąki pełnoziarnistej, razowy, mieszany, żytni czy graham.
Znajdziemy również smaczny chleb orkiszowy, gryczany czy jaglany, a wiele z takich rodzajów pieczywa jest odpowiednich dla osób z cukrzycą czy na diecie bezglutenowej. Warto jednak w piekarni pytać o składniki użyte do produkcji chleba czy bułek, aby upewnić się, czy jest to wyrób piekarski odpowiedni dla ciebie. Większość pieczywa dostępnego w renomowanych piekarniach ma niską zawartość cukru, co jest ważne dla zdrowych zębów i utrzymania prawidłowej wagi. Piekarnie otrzymują również nagrody Orły świadczące o jakości oferowanych wyrobów. Takie pieczywo nie zawiera również karmelu ani innych sztucznych dodatków, które nie są nam do niczego potrzebne ani nie mają żadnych wartości odżywczych poza dodatkową kalorycznością.