Wiele osób, rozważających rozpoczęcie terapii, zastanawia się, czy spotkania w formie zdalnej przyniosą im tyle samo korzyści, co stacjonarne. Choć terapia zdalna cieszy się sporym zainteresowaniem, nie brakuje sceptyków. Jak wygląda ta kwestia w praktyce? Czy spotkania z terapeutą online mają sens? Wyjaśniamy!
Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?
Na wstępie warto podkreślić, że psychoterapia online może być skuteczna i stanowi w pełni wartościową alternatywę dla tradycyjnych sesji twarzą w twarz. Jeśli szukasz godnego zaufania terapeuty, możesz wejść na stronę Psycholog Beata Załucka-Gosk, aby dowiedzieć się więcej na temat różnych form terapii, w tym tej online.
Spotkania z terapeutą w formie zdalnej są szczególnie korzystne dla osób, które mają ograniczony dostęp do specjalistów (np. mieszkają w niewielkich miejscowościach) lub po prostu preferują kontakt z terapeutą z własnego domu.
Skuteczność terapii online a dowody naukowe
Wysoka skuteczność spotkań terapeutycznych online nie jest tylko pustym zapewnieniem. Badania nad tym zagadnieniem trwają już od 2002 roku. Na ten temat powstały setki publikacji i opracowań. Wszystkie potwierdzają, że terapia online jest wartościową formą wsparcia i skuteczną formą pomocy.
Przeważnie określa się ją mianem „co najmniej tak samo skutecznej”, jak terapia stacjonarna. Wynika to z tego, że niekiedy spotkania za pośrednictwem wideorozmowy mogą być nawet korzystniejsze dla klienta niż te w formie bezpośredniej.
Czego może dotyczyć terapia online?
W tej kwestii nie ma ograniczeń. Terapia zdalna może skupiać się na tych samych problemach, co stacjonarna. Według badań jest ona równie skuteczna, co tradycyjna w pracy nad takimi problemami, jak:
- depresja,
- lęki,
- PTSD,
- zaburzenia odżywiania.
Warto pamiętać, że efekty spotkań online są najlepsze, gdy pacjent i terapeuta nawiązują dobrą relację terapeutyczną, a stosowane metody są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jest to zatem taka sama zależność jak w przypadku terapii prowadzonej na miejscu.
Psychoterapia online — dlaczego warto?
Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet, które dają terapii zdalnej przewagę nad stacjonarną.
- Dostępność — można korzystać z terapii niezależnie od miejsca zamieszkania, co jest istotne dla osób mieszkających w małych miejscowościach, za granicą lub często zmieniających miejsce pobytu.
- Wygoda — sesje odbywają się w domu, co wyklucza potrzebę dojazdów, oszczędza czas i koszty. Dodatkowo, dla niektórych klientów możliwość pozostania w bezpiecznym otoczeniu jest ważna z racji problemów, nad jakimi chcą pracować z terapeutą.
- Elastyczność — terapia on-line pozwala łatwiej dopasować godziny sesji do harmonogramu klienta i terapeuty.
Jak widać, terapia zdalna może być bardzo komfortowym wyborem dla osób potrzebujących profesjonalnego wsparcia psychologicznego.
Czy terapia zdalna ma ograniczenia?
Terapia online może być bardzo skuteczna, choć niektóre osoby wciąż będą preferowały spotkania z terapeutą twarzą w twarz. Warto także zwrócić uwagę na pewne ograniczenia, które mogą, choć nie muszą, stanowić utrudnienie podczas spotkań zdalnych.
- Brak bezpośredniego kontaktu — niemożność obserwacji subtelnych sygnałów mowy ciała może czasami utrudniać terapeucie postawienie diagnozy.
- Problemy techniczne — przerwy lub zakłócenia w połączeniu internetowym mogą zakłócić sesję i utrudniać prawidłowy przebieg spotkań.
- Nie dla wszystkich problemów — jeśli klient chce skorzystać z interwencji kryzysowej, terapii grupowej, terapia online może nie być dobrym wyborem.
Warto wziąć pod uwagę powyższe kwestie, aby podjąć najlepszą decyzją dotyczącą terapii.
Jak sprawić, by terapia on-line była najskuteczniejsza?
Przede wszystkim wybierz odpowiedniego terapeutę z doświadczeniem w prowadzeniu terapii online. Zapewnij sobie również ciche, prywatne miejsce na czas sesji, aby móc skupić się na rozmowie bez rozpraszania. Zadbaj też o stabilne połączenie internetowe i odpowiedni sprzęt.
Psychoterapia online jest skuteczną formą pomocy, o ile jest odpowiednio dostosowana do potrzeb pacjenta i prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Warto spróbować i ocenić, czy taka forma spotkań odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli nie, możesz wybrać spotkania z terapeutą twarzą w twarz.