Wiele osób doskonale wie, z jakim dyskomfortem wiążą się wzdęcia. Towarzyszy im bulgotanie w brzuchu, rosnące uczucie pełności oraz rozpierania. Są one krępującą, choć na ogół błahą dolegliwością, z którą można sobie poradzić samemu. Jakie są sposoby przeciwdziałania tej dolegliwości? Co na wzdęcia będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wzdęcia – czym one są?
Wzdęcia to kumulowanie się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, które jest skutkiem połykania powietrza w trakcie mówienia, czy jedzenia, jak i efektem procesu fermentacji bakteryjnej i trawienia w jelitach, przede wszystkim w jelicie grubym. W drugim przypadku ilość i skład gazów są zależne od rodzaju pokarmów, sprawności pasażu jelitowego oraz składu flory bakteryjnej. Wzdęcia przyczyniają się do powstania uczucia dyskomfortu i mogą być bolesne. W przypadku gdy wzdęcia są przewlekłe, towarzyszą im nudności, bóle brzucha, zaleca się zasięgnąć porady lekarza, ponieważ mogą być związane m.in. z chorobami trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, ze zmniejszonym wydzielaniem soku żołądkowego, z czynnościowymi zaburzeniami jelit lub chorobą refluksową.
Co na wzdęcia – właściwości ziołowych herbatek
Po obfitym posiłku zaleca się wypić napar z ziół wiatropędnych, takich jak mięta pieprzowa czy koper włoski. Wzdęciom przeciwdziała również napar z bazylii (łyżka ziół na szklankę wody), pity 3-4 razy dziennie po pół szklanki, żucie po jedzeniu plasterków imbiru lub świeżych liści mięty. Można również przygotować sobie herbatę z dodatkiem łyżeczki miodu i kawałka imbiru – rozgrzewa i zapobiega wzdęciom.
Spacer – forma aktywności ruchowej, która jest doskonałym sposobem na wzdęcia
Aktywność fizyczna pozytywnie działa na przemianę materii oraz przyspiesza pasaż jelitowy. Przeciwdziała w ten sposób zarówno zaparciom, jak i wzdęciom, ponieważ zaleganie resztek pokarmowych w jelicie grubym sprzyja ich fermentacji oraz powstawaniu rozsadzających brzuch gazów. Co więcej, ruch ułatwia „odpowietrzenie” jelit, co skutkuje ulgą. Półgodzinny spacer po obfitym daniu może być najlepszą odpowiedzią na pytanie – co na wzdęcia?
Mniejsze i częstsze posiłki redukują ryzyko wzdęć
Układ pokarmowy poradzi sobie nawet z obfitym posiłkiem, jednak jakość jego pracy będzie o wiele gorsza, ponieważ przy nadmiernej ilości pożywienia nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych i żółci. Dotyczy to szczególnie osób starszych, u których mogą występować zaburzenia krążenia w obrębie jelit wywołane miażdżycą (podobnie jak w mózgu czy sercu). W takim przypadku pokarm będzie zalegał w jelitach z powodu opóźnionego pasażu oraz fermentował, co doprowadzi do tworzenia się gazów. Zaleca się jadać 4-5 razy dziennie niewielkich objętościowo posiłków.