Rola beta readingu w pracy nad książką ma nieocenione znaczenie. To właśnie dzięki niemu jej treść staje się bardziej spójna i dopracowana, a przez to również przystępna dla czytelnika. Tzw. mentoring pisarski dostarcza autorowi wiele cennych wskazówek, pozwalając mu spojrzeć na swoje dzieło oczami potencjalnych czytelników. Na czym jednak polega taka usługa i dlaczego warto z niej skorzystać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest beta reading?
Pod nazwą beta reading kryje się wstępne czytanie tekstu przez tzw. beta readerów. Są to osoby, które jako pierwsze oceniają książkę pod kątem wykreowanych postaci, fabuły i ogólnego odbioru, przekazując następnie swoje sugestie i opinie autorowi dzieła. Czym różni się beta reading od typowej redakcji? Przede wszystkim zadaniem tzw. mentoringu pisarskiego nie będzie poprawa błędów czy języka. Beta reader skupia się bowiem na odbiorze samego tekstu, analizując to, czy jest on zrozumiały, angażujący i logiczny. Takim pierwszym czytelnikiem może zostać osoba z kręgu znajomych autora. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z pomocy obiektywnego profesjonalisty.
Co obejmuje standardowa usługa beta readingu?
Mentoring pisarski może przybierać różne formy. O jego zakresie dowiesz się znacznie więcej, przenosząc się na stronę, którą prowadzi beta reader Ewelina Biernaś, co nastąpi po kliknięciu w podany link. Tutaj znajdziesz bowiem szczegółową ofertę współpracy, której efektem będzie obszerny komentarz literacki wraz ze szczegółowymi wskazówkami, dotyczącymi przygotowanego dzieła. Wśród innych form beta readingu wymienić można m.in.:
- kwestionariusz z pytaniami od autora, na które odpowiada beta reader (np. czy skonstruowana fabuła jest logiczna?),
- dyskusję z autorem po przeczytaniu dzieła,
- komentarze, nanoszone na bieżąco na gotowy tekst.
Niezależnie od tego, jaką formę przybierze współpraca z beta readerem, jej efektem będzie lepiej dopracowana i przyjemniejsza w odbiorze treść, którą z pewnością docenią przyszli czytelnicy.
Jakie są największe zalety beta readingu?
Z beta readingu warto skorzystać zarówno przy tworzeniu swojego pierwszego dzieła literackiego, jak i wówczas, gdy ma się już kilka publikacji na swoim koncie. W obu sytuacjach takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka wymiernych zalet. Na ich liście znaleźć można przede wszystkim:
- profesjonalne wsparcie – beta reading często przeprowadzany jest przez profesjonalnych korektorów czy redaktorów. Taką ofertę znajdziesz np. pod adresem epitetykorekta.pl, gdzie oferowane są kompleksowe usługi, związane z pracą nad tekstem – począwszy od beta readingu, przez korektę i redakcję książki, aż po analizę i poprawę treści, zamieszczanych w mediach społecznościowych,
- obiektywną opinię osoby, która nie jest związana z autorem,
- optymalne dopasowanie do potrzeb konkretnej grupy docelowej,
- możliwość lepszego wykreowania głównych postaci na podstawie wskazówek pierwszego czytelnika.
Dzięki usłudze beta readingu z tekstu usuwane są również wszelkie nieścisłości i błędy logiczne, co rzutuje na wartość wydanego dzieła.
Czy mentoring pisarski to dobre rozwiązanie?
Oczywiście, że tak! Beta reading to potężne narzędzie, dzięki któremu tekst przygotowanej do wydania książki staje się w większym stopniu dopracowany, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Taka współpraca pozwala autorowi spojrzeć na swoje dzieło nieco bardziej obiektywnie – z punktu widzenia potencjalnych czytelników. To z kolei sprawia, że może on zmienić fabułę, kreację postaci i dialogi tak, by całość stała się przyjemniejsza w odbiorze. Mentoring pisarski staje się więc realną szansą na udoskonalenie książki, będąc jednocześnie źródłem cennych wskazówek na przyszłość, które mogą przełożyć się na stworzenie prawdziwego bestsellera, docenionego przez liczne grono zaangażowanych czytelników.