Podczas zakupu mieszkania inwestorzy decydują się ulokować swoje oszczędności w nieruchomości. Najczęściej dochodzi do tego poprzez zakup mieszkania od dewelopera. Jeśli odpowiednio sprawdzimy jego wiarygodność będziemy mieć pewność, że nasze oszczędności nie zostaną utracone i wkrótce faktycznie będziemy mogli cieszyć się własnościowym mieszkaniem.
Dokonaj analizy sytuacji prawnej dewelopera.
Przede wszystkim nim dojdzie do zawarcia umowy zakupu nieruchomości z rąk dewelopera należy sprawdzić jego sytuację finansową w Krajowym Rejestrze Sądownictwa. Uzyskamy w nim informację na temat tego czy wybrana przez nas firma nie znajduje się w rejestrze dłużników niewypłacalnych, co świadczyłoby o braku wiarygodności z jego strony. Informacje na temat tego rejestru znajdują się w następujących źródłach:
- w internetowym katalogu, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam w każdej chwili możemy uzyskać informacje na temat danego dewelopera, po wpisaniu odpowiednich danych.
- w dzienniku urzędowym Monitor Sądowy i Gospodarczy, który jest wydawany pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i zawiera bieżące informacje odnośnie spółek, zarejestrowanych w KRS.
- w sądzie rejonowym, jednak tutaj należy liczyć się z tym, że konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz uiszczenie opłaty w wysokości 30-60 zł (w zależności od rodzaju wniosku).
Koniecznie należy również sprawdzić pozycję dewelopera na rynku nieruchomości. W tej kwestii warto skorzystać ze źródła informacji, jakim jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Jeśli dany przedsiębiorca się w nim znajduje, to jest zobligowany do przestrzegania określonych zasad, również etycznych, które zobowiązują i egzekwują uczciwe traktowanie inwestorów. Wyznacznikiem rzetelności dewelopera jest również posiadanie przez niego Certyfikatu Dewelopera, który jest udzielany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Jest on przyznawany jedynie tym inwestorom, którzy zrealizowali już inwestycje i istnieją na rynku minimum trzy lata. Dzięki temu inwestor może mieć niejaką gwarancję tego, że dany deweloper faktycznie spełnia swoją funkcję i jest wiarygodny.
Przeanalizuj umowę deweloperską.
Oczywiście, aby móc ją przeanalizować najpierw konieczne jest jej spisanie, które stanowi formalność, niezbędną do dalszych, ewentualnych, roszczeń. Jeśli deweloper jest uczciwy i wiarygodny, to umowa nie będzie zawierała niedozwolonych i niekorzystnych z punktu widzenia inwestora, klauzul. Konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem, ponieważ wówczas możemy dążyć do jej uzupełnienia o kwestie, które są istotne dla osób, chcących dokonać zakupu nieruchomości.
Możemy również poprosić dewelopera o sprawozdanie finansowe z jego działalności. Jeśli będzie ona prowadzona w sposób przejrzysty, to nie powinien mieć żadnych obiekcji przed przekazaniem nam tego rodzaju informacji. Warto uzyskać również informacje na temat danego przedsiębiorcy w dziale Ksiąg Wieczystych. Możemy uzyskać je na przykład ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Więcej informacji na stronie: diamentowewzgorze.pl