Depresja to bardzo poważny problem, który dotyka nie tylko dorosłych. Częściej, niż może się wydawać, zmagają się z nią również najmłodsi. Jakie są jej przyczyny i jak zaobserwować pierwsze objawy? Oto kilka istotnych wskazówek.
Czym jest depresja?
Depresja to grupa zaburzeń psychicznych, które związane są głównie z obniżeniem nastroju. Jednak w przeciwieństwie do zwyczajnego smutku objawy są dużo poważniejsze i wymagane jest wsparcie psychologa lub psychiatry. W dodatku przygnębienie występuje wraz z innymi symptomami, a nieleczona depresja może przyczynić się nawet do myśli samobójczych.
Osoby z depresją niechętnie rozmawiają o swoich problemach. Zdarza się, że zachowanie dziecka lub nastolatka może być zwyczajne, co bardzo utrudnia rozpoznanie zagrożenia. Dlatego warto rozmawiać z pociechami, a wszelkie objawy depresji u młodzieży i dzieci należy błyskawicznie konsultować ze specjalistą.
Przyczyny depresji
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować depresję u najmłodszych, choć zwykle trudno je ustalić. Wielu ekspertów twierdzi, że zaburzenia wywołane są m.in. przez czynniki biologiczne w postaci nieprawidłowego działania neuroprzekaźników w mózgu oraz problemy związane gospodarką hormonalną.
Do prawdopodobnych przyczyn depresji u młodzieży należy również zaliczyć czynniki środowiskowe. Mogą być to problemy w nauce, sytuacja rodzinna, niska samoocena, doświadczenia związane z przemocą czy brak poczucia bezpieczeństwa. Kłopoty psychiczne czasem spowodowane są przez odrzucenie dziecka z grupy rówieśników. Warto podkreślić, że rzadko zdarzają się nawroty stanów depresyjnych.
Objawy depresji
Objawy zaburzeń mogą być podobne u różnych grup wiekowych, jednak depresję u młodzieży i dzieci cechuje inne ich nasilenie. Zauważyć można nie tylko przygnębienie, ale również drażliwość, a często też skłonność do płaczu. Ponadto najmłodsi nie cieszą się z rzeczy, które dawniej wywoływały radość i dość często się nudzą.
Dodatkowo pojawia się niechęć do kontaktów z rówieśnikami i nadwrażliwość ma krytykę. Kolejnym symptomem jest pesymizm i brak nadziei na lepsze jutro. Mogą także pojawić się stany lękowe, których przyczynę trudno jest określić. Nie bez znaczenia są też problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://rodziceidzieci.com/
Depresji mogą towarzyszyć problemy psychoruchowe związane z napięciem, a także dolegliwości somatyczne – bóle brzucha, mdłości, bóle głowy czy duszności. Zdecydowanie najpoważniejszym objawem są myśli samobójcze. Jeżeli więc zachowanie pociechy może zwiastować zaburzenie depresyjne, należy szukać pomocy u psychologa lub psychiatry.
Jak może pomóc specjalista?
Dzisiejsza medycyna zna skuteczne metody na pozbycie się problemu. Doświadczony psycholog przeprowadzi wywiad z rodzicami i porozmawia z dzieckiem, a następnie zaproponuje efektywną terapię. Jej metody uzależnione będą od konkretnego przypadku, podobnie jak czas leczenia. Należy jednak zaufać specjaliście i nigdy nie rezygnować z jego wsparcia. To gwarancja sukcesu!