Różne formy działalności gospodarczej, najczęściej przemysłowej, są związane z degradacją terenów, na których dana działalność jest prowadzona.
Istnieje jednak możliwość skutecznego przywrócenia takim terenom ich atutów i walorów użytkowych, jak również przyrodniczych, które zostały utracone w wyniku przemysłowej działalności ludzi. W takim przypadku zdegradowane obszary muszą przejść przez tak zwany proces rekultywacji. Jest to dość kompleksowa procedura, która wymaga zwrócenia uwagi na różne istotne sprawy. Warto przyjrzeć im się z bliska.
Co jest ważne w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych?
W głównej mierze sprawą istotną jest dokonanie analizy, a także dobranie właściwych metod rekultywowania zdegradowanych terenów. Wybór metody rekultywacji zależy od czynników o charakterze geologicznym, a także technicznym na danym obszarze. Tereny przeznaczone pod rekultywację powinny być regularnie monitorowane pod względem zmian środowiskowych. Warto więc zwrócić uwagę na pomiary gleby, wód i powietrza pod kątem właściwości środowiskowych. Na bazie rezultatów tych pomiarów przeprowadzana jest ocena stanu środowiska naturalnego.
Jeśli chodzi o przywracanie właściwości użytkowych i przyrodniczych to proces ten jest ujęty w polskim prawie. Oznacza to, że posiadacz terenów, planujący rekultywację, musi zająć się skompletowaniem dokumentów potrzebnych do rozpatrzenia wniosku i udzielenia zgody na rekultywację przez odpowiednie organy. Takie formalności potrafią być złożone i uciążliwe, więc dobrze jest poszukać fachowców udzielających pomocy pod tym względem. Na szczęście w Polsce działalność prowadzi wiele firm zajmujących się kwestiami formalnymi oraz pomocą we wspomnianych wyżej badaniach i wyborze metody rekultywacji zdegradowanych terenów.
Efektywna, zgodna z prawem rekultywacja terenów zdegradowanych jest znacznie prostsza dzięki wsparciu porządnych fachowców. Ich poszukiwanie wiąże się jedynie z zapoznawaniem się z zasobami sieci globalnej. W Internecie dostępnych jest wiele oficjalnych stron takich specjalistów, ale oprócz tego można znaleźć rankingi usługodawców, serwisy z opiniami klientów i inne przydatne strony ułatwiające oraz przyspieszające poszukiwania.