Dzieci są często niefortunnymi pionkami w walkach między byłymi małżonkami o przyznanie opieki.
Takie sądowe batalie mogą być emocjonalnym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Zazwyczaj kłótnie o wyłączną opiekę dzielą całe rodziny na lata i przynoszą więcej szkody, niż pożytku. Jednak porady doświadczonego adwokata zajmującego się prawem rodzinnym mogą pomóc przejść przez taki proces bez zbędnych emocji i w łatwiejszy sposób. Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego jak wygranie opieki. W rzeczywistości, dzieci są często największymi przegranymi w takich sporach pomiędzy rodzicami. W rezultacie to zazwyczaj sędzia wyznacza ustalenia dotyczące opieki, które uwzględniają potrzeby dziecka i starają się podzielić opiekę między rodziców tak równo, jak to możliwe, jeśli nie mogą oni sami dojść do porozumienia. Mimo to ilość czasu spędzanego z jednym lub drugim rodzicem można dostosować w oparciu o takie czynniki, jak dobrostan dziecka, harmonogram pracy i szkoły, który z rodziców najprawdopodobniej będzie sprzyjał więzi między dzieckiem a drugim rodzicem, z kim dziecko jest bardziej związane emocjonalnie i inne podobne aspekty.
Jeśli próbujesz przekonać sąd, że powinieneś być głównym rodzicem sprawującym pieczę nad swoim dzieckiem lub dziećmi, pamiętaj, że każdy sędzia podejmuje takie decyzje w oparciu o najlepszy interes dziecka i nigdy nie są one łatwe.
Cokolwiek ty lub twój były małżonek możecie chcieć lub subiektywnie uważać za najlepsze dla dziecka, nie ma w takiej sytuacji znaczenia. Znaczenie będą miały wyjątkowe okoliczności sprawy i zaangażowane w nią osoby. Sprawami rodzinnymi zajmuje się kancelaria adwokacka Szczecin. Matki nie mają już gwarancji przewagi nad ojcami, jak to było kiedyś. Sądy kontrolują każdy wpływ na życie i rozwój dziecka, w tym historię rodzicielską każdego z rodziców, ich harmonogramy pracy, warunki mieszkaniowe, czy dziecko ma jakieś specjalne potrzeby ze względu na wiek lub niepełnosprawność, sposób opieki nad dzieckiem podczas pracy rodzica, więź emocjonalną i wszystko inne, co wpływa na dobro dziecka. Oczywiście ustalenia te są oparte na dowodach, a nie tylko zapewnieniach rodziców o swojej przewadze.