Kupując nowe mieszkanie, można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: lokal w stanie deweloperskim lub wykończony pod klucz. Druga opcja zyskuje w Polsce na popularności – i trudno się dziwić, gdyż ma wiele zalet.
Czym jest mieszkanie pod klucz?
Mieszkanie pod klucz to lokum, które jest gotowe do zamieszkania. Wystarczy je tylko umeblować, chociaż w niektórych przypadkach mieszkania są umeblowane. Można zdecydować się na jedną z trzech wersji wykończenia, a mianowicie podstawową, rozszerzoną lub premium. Co dokładnie wchodzi w skład poszczególnych pakietów, zależy od dewelopera. Eksperci z firmy deweloperskiej Hossa podkreślają, że konieczne jest zatem zapoznanie się z warunkami konkretnej oferty.
Mieszkanie pod klucz a stan deweloperski – jaka to różnica?
Stan deweloperski umożliwia dalsze prace wykończeniowe. Zazwyczaj na podłodze wykonana jest wylewka betonowa, ściany są przygotowane do malowania, wstawione są drzwi wejściowe oraz okna z parapetami. Rozprowadzone są też instalacje. W gotowych do zamieszkania lokalach przeważnie brakuje już tylko mebli i innych elementów wyposażenia. Przy tej okazji raz jeszcze należy podkreślić, że standard wykończenia uzależniony jest od dewelopera. Wygoda i oszczędność czasu to największe zalety, jakimi wyróżnia się wykończenie pod klucz. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań mają bogatą ofertę w tym zakresie, warto więc przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Mieszkanie pod klucz – dla kogo?
Mieszkanie pod klucz to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które chcą się wprowadzić do gotowego mieszkania oraz nie chcą tracić czasu na szukanie ekipy i przeprowadzanie remontu. O gotowym lokalu można pomyśleć również wtedy, gdy nie ma się wystarczającej wiedzy na temat wykończeń lub nie potrafi się we własnym zakresie wykonać różnych prac w celu zredukowania kosztów. Trzeba też pamiętać, że wynajęcie architekta wnętrz oznacza dodatkowe wydatki – tymczasem usługa ta jest przez deweloperów wliczana w koszt wykończenia.