Z każdym rokiem coraz więcej osób wybiera ogrzewanie na podczerwień.
Jest to nowoczesne rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej technologii i poznać jej najważniejsze cechy.
Naturalne i komfortowe ciepło
Ciepło odczuwane podczas przebywania na słońcu jest rezultatem emitowania przez to ciało niebieskie promieniowania podczerwonego. Co ciekawe energia podczerwieni zamienia się w ciepło, dopiero gdy jest absorbowana przez organizmy żywe lub przedmioty znajdujące się w zasięgu jej oddziaływania. To właśnie dlatego, wychodząc w słoneczny zimowy dzień na zewnątrz, nie odczuwa się zimna, nawet gdy temperatura powietrza jest ujemna. W ten sam sposób działają promienniki podczerwieni, stanowiące odpowiednik naturalnego promieniowania słonecznego. Są to nowoczesne urządzenia elektryczne, które mogą być obsługiwane zdalnie. Podczas pracy promienników nie powstają żadne spaliny, dlatego korzystanie z nich wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Urządzenia nie wymagają konserwacji i charakteryzują się niezawodnością. Dzięki temu, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, nie występuje efekt gorącej głowy i zimnych stóp, jak w przypadku tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania.
Efektowny wygląd i przyjazny mikroklimat – panele grzewcze
Promienniki podczerwieni tworzące system grzewczy mogą przybierać różne kształty. Najbardziej efektownie prezentują się płaskie panele, które wyglądają nowocześnie, dyskretnie i estetycznie. W sprzedaży dostępne są także panele wyróżniające się oryginalnym designem, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Panele w zależności od preferencji mogą być montowane na ścianach lub sufitach, dając większą swobodę przy aranżacji wnętrz. W tradycyjnych systemach grzewczych powietrze ogrzewane przez grzejnik unosi się, a zimne opada zgodnie z zasadą konwekcji. Wraz z powietrzem krążą cząsteczki kurzu i inne alergeny co szczególnie odczuwają alergicy. Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza i nie wysuszają go, dlatego w pomieszczeniach panuje przyjazny mikroklimat. Promieniowanie podczerwone powoduje również lepsze ukrwienie skóry, poprawia krążenie krwi w organizmie i łagodzi bóle mięśni i stawów. Urządzenia generujące tego rodzaju energię są zresztą od lat powszechnie stosowane w rehabilitacji. Liczne zalety tego rodzaju systemów grzewczych sprawiają, że są one coraz chętniej wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych, zdrowych i wydajnych źródeł ciepła.