Obecnie właściciele domów i firm, którzy chcą korzystać z taniego i ekologicznego źródła ciepła w swoich nieruchomościach, mogą zdecydować się na instalację pomp ciepła gruntowych lub powietrznych.
Oczekuje się, że dobrze zaprojektowana gruntowa pompa ciepła będzie działać niezawodnie przez 25 lat lub nawet dłużej.
Czym się różnią pompy ciepła gruntowe od powietrznych
W zależności od rodzaju posiadanej nieruchomości może być trudno zainstalować system powietrznych pomp ciepła bez znaczących zmian, które mogą być kosztowne i uciążliwe. Niektóre nieruchomości, które nie mają przestrzeni na zewnątrz lub nie mają miejsca na zbiornik ciepłej wody, nie będą przystosowane do powietrznych pomp ciepła. Powietrzne pompy ciepła mogą być nieco hałaśliwe, gdy pracują, podobnie jak zwykły klimatyzator lub ulewny deszcz. Jednak producenci nieustannie wdrażają nowe technologie, aby to poprawić i zmniejszyć hałas.
Gruntowa pompa ciepła wytwarza mniej hałasu niż kocioł gazowy i o wiele mniej niż powietrzna pompa ciepła, która napędza wentylator, aby pobierać ciepło z otaczającego powietrza. Instalacja gruntowej pompy ciepła jest niewidoczna, ponieważ znajduje się pod ziemią. System gruntowej pompy ciepła powinien być objęty umową konserwacyjną z dostawcą, jednak wymagania dotyczące rutynowej konserwacji są bardzo niskie. Systemy gruntowych pomp ciepła są zautomatyzowane. Ponieważ charakteryzują się one niskimi kosztami utrzymania, niskimi kosztami eksploatacji i niskim poziomem hałasu, mogą być alternatywnym rozwiązaniem dla mało ekologicznych systemów ogrzewania opartych na gazie.
Gruntowe systemy pomp ciepła oferują bardzo wysoką sprawność, niskie koszty eksploatacji i długą żywotność. Kotły olejowe kosztują znacznie więcej w eksploatacji. Nawet nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne są droższe w eksploatacji przy obecnych cenach gazu, a ceny gazu i innych rodzajów opału również będą rosły z czasem. Ofertę firmy zajmującej się montażem pomp ciepła znajdziemy na stronie http://www.ecostrus.pl. Możemy zatem zdecydować się na instalację gruntowej pompy ciepła, jeśli chcemy uzyskać oszczędności za ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej.