Oczy to część ciała, która przyciąga uwagę i determinuje w znaczący sposób wygląd twarzy. Z biegiem czasu jednak ich kształt i wygląd może się zmienić. Odpowiadają za to opadające powieki, które obniżają walory estetyczne i stanowią źródło kompleksów i niskiego samopoczucia. Na szczęście rozwiązanie takich problemów stanowi dziś blefaroplastyka, czyli operacja opadających powiek.
Kiedy najlepiej dokonać korekty powiek?
Nieestetyczne elementy na twarzy zaczynają pojawiać się wraz z upływem kolejnych lat. Niestety, starzenie się jest procesem nieodwracalnym, a to właśnie ono odpowiada w znacznej mierze za pogorszenie się walorów estetycznych naszego ciała, w tym również i twarzy. Worki pod oczami czy opadające powieki to defekty, wynikające z utraty elastyczności skóry. Osoby, u których zaczynają się one pojawiać, są postrzegane jako zmęczone lub smutne. Opadające powieki mogą również obniżać jakość codziennego funkcjonowania za sprawą zawężania pola widzenia. Nic dziwnego, że to właśnie plastyka powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, dotyczących twarzy pacjentów klinik estetycznych.
Jakie są metody blefaroplastyki?
Pod nazwą blefaroplastyka kryje się zabieg, polegający na chirurgicznej korekcie opadających powiek. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a niewielkie nacięcie, ukryte w załamaniu powieki, nie jest widoczne dla postronnego obserwatora. Na stronie “Plastyka powiek Gdynia Gdańsk. Korekta powiek już od 3000 zł” można przeczytać, że współczesna medycyna wyróżnia dwie metody, przy pomocy których dokonywane są zmiany w obszarze powiek. Pierwszą z nich jest skalpel, drugą natomiast laser. To właśnie metoda laserowa jest dokładniejsza, a okres rekonwalescencji znacznie krótszy. Dodatkowo zmniejsza się również krwawienie, gdyż użycie lasera zamyka naczynia krwionośne.
Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu i jak się do niego przygotować?
Każdy zabieg, również ten związany z operacją opadających powiek, wymaga konsultacji z lekarzem. Podczas rozmowy omawiany jest przebieg ingerencji chirurgicznej, ale również poruszany jest temat oczekiwanych efektów i możliwych skutków ubocznych. Pacjent powinien również wykonać badania laboratoryjne. Należy do nich morfologia, czas krzepnięcia, elektrolity i glukoza. Przed operacją należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Ważne jest, by zrezygnować także z przyjmowania witaminy E i aspiryny już na 10 dni przed planowanym stawieniem się do kliniki. Zabiegu nie można również wykonywać w trakcie okresu i podczas brania antybiotyków.
Jak wygląda rekonwalescencja po blefaroplastyce?
W przypadku korekty opadających powiek bardzo ważne jest zastosowanie się do zaleceń pooperacyjnych. Warto omówić je z lekarzem jeszcze podczas konsultacji przed zabiegiem. Lekarz z pewnością zaleci wówczas oszczędzanie wzroku przez kilka kolejnych dni oraz leżenie na plecach przez minimum tydzień. Nieco dłużej, bo aż przez miesiąc, warto unikać wysiłku fizycznego. Promienie słoneczne mogą być szkodliwe nawet przez rok. Oczy należy w tym czasie chronić dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Początkowe niedogodności zrekompensuje z pewnością otrzymany dzięki operacji efekt. Nic dziwnego, że liczba zdecydowanych na nią osób sukcesywnie wzrasta, a usługi takie świadczy coraz więcej klinik.
Czy istnieją przeciwwskazania do korekty powiek?
Niestety, chirurgiczna korekta powiek posiada również pewne przeciwwskazania. Są nimi np. nadczynność tarczycy czy nadciśnienie, ale również choroby serca, oczu czy nieuregulowana cukrzyca. Korekta opadających powiek uznawana jest także za bezpieczny zabieg, a rzadkie powikłania obejmują na ogół krwawienie, napięcie operowanych okolic, krwiaki, blizny i infekcje.