Żadna przeprowadzka nie jest przyjemna, zwłaszcza jeśli dotyczy przenosin do miasta oddalonego nawet o kilkaset kilometrów. Jak je zorganizować sprawnie i niskim kosztem? Czy warto korzystać z profesjonalnego transportu? A co, jeśli będziesz musiał poczekać, zanim wprowadzisz się do nowego lokum? Oto kilka podpowiedzi rozwiewających wątpliwości!
Przed przeprowadzką, czyli weryfikacja mieszkania
Ogłoszenia mieszkań czy pokojów na wynajem nie zawsze oddają stan rzeczywisty lokalu. Każdy wynajmujący chce przedstawić swój lokal od jak najlepszej strony, nawet jeśli mija się to z prawdą. Przed podpisaniem umowy najmu i rozpoczęciem pakowania, dokładnie zbadaj zatem docelową lokalizację. Powinieneś zwrócić uwagę np. na:
- metraż,
- sąsiedztwo,
- oddalenie od uczelni,
- dojazd,
- wyposażenie,
- standard wykończenia.
Pierwsze mieszkanie na studiach powinno sprawiać ci radość samodzielności. Kluczem do sukcesu jest też odpowiednia konstrukcja umowy najmu. Jeśli to wynajmując zaproponował ci gotowy wzór, nie bój się dodać kilku zapisów zabezpieczających ze swojej strony.
Co ze sobą zabrać? Przeprowadza to okazja do selekcji!
Choć wyjeżdżając do innego miasta, chciałoby się zabrać wszystko, nie wszystkie rzeczy są ci niezbędne. Warto nieco odchudzić swój dobytek, np. sprzedając ubrania czy sprzęty. Czy wyprowadzając się na studia, zabierasz ze sobą przedmioty o dużych gabarach? Niekoniecznie, ale jeśli zgromadzisz sporo pudeł, większy samochód przeprowadzkowy będzie wskazany.
Jeżeli powoli zwozisz do miasta rzeczy, ale czekasz jeszcze na moment przekazania kluczy, dobrym pomysłem będzie przechowalnia bagażu. Wrocław, Kraków, Poznań czy Warszawa to miasta, w których działają tzw. boksy, które można wynająć o każdej porze dnia i nocy. Otrzymujesz swobodny dostęp do swojej przestrzeni magazynowej. Takie przechowalnie typu self storage to w praktyce duże boksy lub mniejsze komórki na terenie dużych hal magazynowych. Mogą okazać się bardzo pomocne przy pierwszej wyprowadzce.