Nowy Sącz zwany stolicą Sądecczyzny leży nad Dunajcem. Zalicza się do najstarszych miast w Małopolsce. Słynie nie tylko z długiej i bogatej historii, ale także z wielu atrakcji turystycznych i oryginalnych szlaków spacerowych. To miasto wielokulturowe, intrygujące i malownicze. Wybierasz się do nowego Sącza w poszukiwaniu wspaniałych zabytków? Znajdziesz ich tu wiele. Sprawdź listę zabytków miasta Nowy Sącz, które koniecznie trzeba zobaczyć!
1. Zamek Królewski z Basztą Kowalską
Zamek Królewski z Basztą Kowalską to średniowieczna warownia wzniesiona za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Obejmowała podzamcze, budynek mieszkalny, wieżę i dwie baszty narożne. Współcześnie w parku miejskim podziwiać można zachowane fragmenty murów obronnych i zrekonstruowana baszta. Oczekujesz wspaniałego widoku na miasto i okolice z wieży zamkowej? Niestety, wieża Zamku Królewskiego w Nowym Sączu nie przetrwała potopu szwedzkiego i innych wydarzeń. Jednak nic straconego – w okolicy Nowego Sącza pod dostatkiem jest obiektów, z których rozciąga się piękny widok na panoramy miast całej Sądecczyzny, korony drzew i górskie pejzaże. Zapoznaj się z rankingiem „TOP 10 – najlepsze wieże widokowe w okolicach Nowego Sącza” i zobacz, które wieże widokowe gwarantują turystom idealne warunki do obserwacji.
2. Dom Robotniczy
Zabytkowa kamienica o nazwie Dom Robotniczy znajduje się samym centrum Nowego Sącza, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego. Ten neogotycki budynek powstał na terenie Kolonii Kolejowej w 1907 roku wg projektu Jana Stobieckiego. Stanowił miejsce spotkań, życia związkowego i kulturalnego kolejarzy. Wiele lat później budynek odrestaurowali prywatni właściciele, a dziś mieści się tam przytulny hostel. Szukasz komfortowego noclegu w przystępnej cenie i w jednej z najlepszych lokalizacji Nowego Sącza? Sprawdź na stronie pokojów gościnnych Zygmuntowska ofertę noclegów samym centrum Nowego Sącza!
www: Pokoje gościnne Zygmuntowska,
ul. Zygmuntowska 17,
33-300 Nowy Sącz,
Tel: 690980349
3. Rynek
Rynek w Nowym Sączu zalicza się do najpiękniejszych polskich rynków i stanowi wizytówkę miasta. Góruje nad nim eklektyczny ratusz z imponującą fasadą i wieżą, który powstał w latach 1895-1897. We wnętrzach Ratusza znajduje się Pierogarnia, a w pobliżu fontanna i plac zabaw. Wzrok turystów zwiedzających Rynek przyciągają barokowe i renesansowe kamienice, a do spacerów zachęcają klimatyczne uliczki.
4. Muzeum Ziemi Sądeckiej
Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu chroni przed zapomnieniem historię ziemi sądeckiej. Dysponuje bogatą kolekcją zbiorów gromadzonych już od XIX wieku i dostępnych w wielu oddziałach. Zbiory muzealne podziwiać można w Galerii Marii Ritter, w Sądeckim Parku Etnograficznym i w Miasteczku Galicyjskim. W Muzeum Ziemi Sądeckiej znajduje się stała wystawa historyczna o dziejach Nowego Sącza w okresie galicyjskim, podczas wojen i okresu międzywojennego. Na zwiedzających czekają wystawy zmienne. W muzeum odbywają się spotkania i koncerty.
5. Sądecki Park Etnograficzny
Wizyta w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu, w największym skansenie w Małopolsce, spodoba się miłośnikom architektury drewnianej i kultury ludowej. Na ogromnym obszarze skansenu znajdują się liczne zabudowania – dwór szlachecki, folwark dworski i świątynie. Zgromadzone tu zbiory dokumentują tradycję ludową grup, które w przeszłości zamieszkiwały ziemię sądecką – Górali Sądecki, Lachów, Łemków i Cyganów.
6. Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu pozwoli Ci poczuć atmosferę Galicji z przełomu XIX i XX wieku. Obejmuje zrekonstruowane zabudowania małomiasteczkowe z możliwością zwiedzania wnętrz. Znajduje się tu reprezentacyjny ratusz, kawiarnia i gospoda serwująca regionalne przysmaki. Można odwiedzić pocztę, fotografa, pracownię żydowskiego krawca i sklep z pamiątkami. Miasteczko Galicyjskie to stałe miejsce imprez plenerowych i kiermaszów świątecznych. Spotykają się tu fani zabytkowych pojazdów i kuchni regionalnej.
7. Kościół św. Małgorzaty
Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu to ogromna świątynia, która pięknie prezentuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zbudowano ją w stylu gotyckim, w czasach średniowiecza. Współcześnie, po generalnej odbudowie, bazylikę zdobią dwie wieże, a we wnętrzach dostrzec można zarówno elementy gotyckie, jak i barokowe. Kościół św. Małgorzaty to miejsce kultu Przemienienia Pańskiego – wizerunek ten, pochodzący z XV wieku, znajduje się w ołtarzu głównym świątyni.
8. Kapliczka Szwedzka
Kapliczka Szwedzka w Nowym Sączu to kaplica pw. św. Marka, wzniesiona w 1771 roku na dawnym cmentarzu żołnierzy szwedzkich, którzy zginęli w walkach o miasto. Upamiętnia ona zwycięskie powstanie przeciw Szwedom z 1655 roku. Znajduje się u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Kościuszki. Kapliczka Szwedzka to niewielka murowana budowla pokryta dachem z kwadratową wieżyczką na szczycie, wewnątrz której mieści się figurka Chrystusa Frasobliwego.
9. Wielka Synagoga
Wielka Synagoga w Nowym Sączu powstała ok. 1780 roku na mocy przywileju starosty sądeckiego Jerzego Pawła Lubomirskiego. Budynek zniszczono i obrabowano w czasie II wojny światowej. Wiele lat później Synagogę odremontowano i przekazano Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu. Obecnie budynek znajduje się w rękach Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i pełni funkcje religijne. Chociaż Synagogę można oglądać wyłącznie z zewnątrz, stanowi ona ważny element Szlaku Kultury Żydowskiej w Nowym Sączu.
10. Cmentarz Żydowski
Cmentarz Żydowski z końca XIX wieku to kolejne miejsce upamiętniające przedwojenną wielokulturowość i wielowyznaniowość Nowego Sącza. Na cmentarzu w czasie II wojny światowej dokonywano masowych egzekucji wyznawców judaizmu. W 1959 roku zbudowano tu pomnik. Do dziś zachowało się ok. 200 kamiennych nagrobków.