Gorce to niewysokie, choć niezwykle malownicze góry. Ich atutem jest nie tylko piękno krajobrazów, cisza górskich szlaków, niezwykle interesująca fauna i flora, ale również i to, że nie zostały one jeszcze do końca odkryte przez rzesze turystów. To doskonały kierunek, jeśli szukasz oddechu od szumu wielkiego miasta, ucieczki od cywilizacji i szansy na poznanie regionu, mającego naprawdę wiele do zaoferowania tym, którzy zechcą odkryć jego tajemnice. Gotowi do podróży? Ruszajmy więc w Gorce!
Jak wybrać idealną bazę wypadową w Gorcach?
Planowanie każdej podróży warto rozpocząć od wyboru noclegu, bo to właśnie miejsce, w którym się zatrzymamy, będzie decydowało nie tylko o komforcie odpoczynku, ale również i o bliskości szlaków, atrakcji i miejsc, które chcemy poznać w trakcie podróży. Ci, którzy poszukują oazy spokoju w samym sercu Gorców, powinni odwiedzić stronę, należącą do obiektu Apartamenty Agroturystyczne Papiernia – Noclegi w górach Gorce, którego lokalizację sprawdzić można pod adresem https://maps.app.goo.gl/hSUb7gcVcFjUGP5T6 i który oferuje przyjezdnym nocleg w komfortowych apartamentach, pośród górskiej natury i pięknych gorczańskich krajobrazów.
Taki pobyt to szansa, by odkryć tajemnice Gorców, zagłębić się w ich historię, poznać kulturę regionu, wyjść na szlak i odwiedzić najciekawsze miejsca, na co z pewnością należy poświęcić przynajmniej kilka dni.
Co warto wiedzieć Gorcach przed wyruszeniem na szczyt?
Zanim spakujesz plecak i wyruszysz na szlak, warto zapoznać się z najważniejszymi wiadomościami, dotyczącymi pasma Gorców. Niezwykle pomocna w tym może okazać się strona https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorce, gdzie zamieszczono wiele niezwykle cennych, a zarazem interesujących informacji. To właśnie stąd dowiadujemy się, że nazwa gór związana jest prawdopodobnie ze słowem gorzeć, czyli palić się, a wywodzi się ona od metody żarowej, przy pomocy której uzyskiwano polany śródleśne.
Niekiedy Gorce bywają również wiązane z wyrażeniem „niskie góry”. Nic w tym dziwnego, bowiem ich najwyższy szczyt mierzy zaledwie 1310 m. Warto wspomnieć jednak, że to pasmo górskie oferuje niesamowite krajobrazy, bogatą faunę i florę oraz ciszę niezdeptanych szlaków i tajemnice nieodkrytych jeszcze miejsc.
Gorce dla aktywnych – które szlaki warto poznać?
Wyjeżdżając w ten rejon, należy nastawić się przede wszystkim na długie wędrówki tutejszymi szlakami. Nie da się ukryć – Gorce to miejsce wprost stworzone dla wielbicieli aktywnego wypoczynku!
Planując takie spacery, warto wziąć pod uwagę szlak na:
- Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, na który prowadzi m.in. szlak z Koninek, uważany za najbardziej malowniczy. Turbacz to również obowiązkowy punkt dla osób, kolekcjonujących szczyty Korony Gór Polski,
- Lubań (1211 m n.p.m.) – według ludowych przekazów to miejsce przeklęte, wypełnione magią, gdyż to właśnie tutaj toczyli swoje spory miejscowi czarownicy. Dziś na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można rozległe panoramy,
- Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.) z kapliczką legendarnego bacy Bulandy.
Wielbicieli górskich wyzwań z pewnością zainteresuje natomiast możliwość zdobycia Korony Gorców, czyli 20 szczytów, wschodzących w skład tego wyjątkowego pasma górskiego.
Jak odkryć piękno tutejszej przyrody?
Jak już zostało wspomniane, Gorce obfitują w niezwykle interesującą faunę i florę, którą warto poznać nieco bliżej. Służą temu z pewnością ścieżki edukacyjne i przyrodnicze. Część z nich biegnie przez Gorczański Park Narodowy, którego symbolem jest salamandra plamista. Na terenie Parku wytyczono aż 10 ścieżek edukacyjnych o różnym charakterze. To m.in. Dolina Gorcowego Potoku, ścieżka Wokół doliny Poręby czy ta, prowadząca z Łopusznej na Jankówki.
Gorce to również prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Wytyczono tutaj bowiem ciekawe szlaki rowerowe, pozwalające odkryć piękno regionu. Doskonałą alternatywą są także szlaki konne. Zimą natomiast nie brakuje tutaj atrakcji dla pasjonatów narciarstwa biegowego. To właśnie w Gorcach powstała sieć ponad 40 km tras biegowych, prowadzących również na Turbacz – najwyższy szczyt pasma.
Jakie atrakcje dla turystów oferują Gorce?
Gorce to raj nie tylko dla pasjonatów sportu, ale również i dla miłośników odkrywania historii i poznawania ciekawych zabytków. Sporą popularnością cieszą się: zamek w Niedzicy, położony malowniczo nad Jeziorem Czorsztyńskim i dwór w Łopusznej, będący dziś filią Muzeum Tatrzańskiego.
Będąc na miejscu, warto również wyruszyć na Szlak Architektury Drewnianej, przy którym znaleźć można prawdziwe perły architektury sakralnej. Coś dla siebie znajdą w Gorcach także wielbiciele ciekawych placówek muzealnych. Wśród nich warto wymienić m.in.:
- Muzeum im. Władysława Orkana, mieszczące się w dawnym kościele w Rabce-Zdroju,
- Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju z interaktywną wystawą o tematyce góralskiej,
- Skansen Taboru Kolejowego na terenie dawnej parowozowni w Chabówce,
- Muzeum Ziemi Limanowskiej, powstałe w XV-wiecznym dworku Marsów.
Po dniu pełnym wrażeń można natomiast odpocząć w Termach Gorce w Porębie Wielkiej, podzielonych na Strefę Relaksu, Odnowy i Smaku.
Odpoczynek w Gorcach – jak spędzić czas z rodziną?
Aktywny wypoczynek nie jest Twoją mocną stroną, a zamiast odkrywania miejsc wolisz poznawać nowe smaki i cieszyć się chwilami, spędzonym z bliskimi? W takim razie Gorce będą idealnym pomysłem również dla Ciebie! Tutaj możesz wypełnić leniwie płynący czas spacerami po miejskich deptakach oraz odwiedzinami w klimatycznych kawiarenkach i restauracjach, serwujących regionalne dania.
Rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi, bardzo często wybierają również radosną zabawę w Rabkolandzie – parku rozrywki z imponującym diabelskim młynem i tematyczną wioską wikingów.
Wolnym krokiem można dojść także na Maciejową z Jasionowa, pokonując zaledwie 2 km i podziwiając przy tym rozległe krajobrazy. Odpoczynek gwarantuje z kolei Bacówka PTTK, gdzie można nabrać sił i zakupić drobne upominki dla najmłodszych zdobywców.